A kialakult vérrögök könnyen "átutazhatják" az egész testünket, és akár az agyba, a tüdőbe vagy a szívbe is eljuthatnak, és ott akár el is zárhatják az ereket. A vérrögöknek tehát életveszélyes következményei is lehetnek, a tüdőembóliától a stroke-on keresztül a szívrohamig. Minél hígabb valakinek a vére, annál kevesebb a vérrögök kialakulásának az esélye.
Az olajos magvak is remekül hígítják a vért A szalicilátokban gazdag ételek a K-vitaminra vannak hatással, ezen keresztül akadályozzák meg a véralvadást. Emellett fokozó hatással vannak a vérkeringésre is. A szalicilátokban gazdag ételek közé tartozik a gyömbér, a cayenne-i bors, a kakukkfű, a kapor, az oregano , a fahéj, és számos gyümölcs, például az áfonya, a narancs, a cseresznye, a szőlő és a mazsola.
Az E-vitamint tartalmazó ételek szintén hatékonyak lehetnek a vérrögök megakadályozása elleni küzdelemben, emellett természetesen egyéb pozitív hatásai is vannak ennek a vitaminnak az egészségünkre. E-vitaminban különösen gazdagok az olajos magvak és a növényi olajok, például az olívaolaj.
Az omega-3 zsírsavak rendkívül jó hatással vannak a szív- és érrendszerünkre és az idegeinkre, segítenek megelőzni és kezelni a szervezetünkben kialakuló gyulladásokat, csökkentik a koleszterinszintet is. Természetesen, az omega-3 zsírsavak a vérrögök kialakulása ellen is a segítségünkre lehetnek. Érdemes több zsíros húsú halat (például lazacot, makrélát, heringet vagy szardíniát) fogyasztani, de omega-3 zsírsavakban gazdagok az olajos magvak is.
Azok az ételek, melyeknek baktériumölő hatásaik is vannak, szintén hígíthatják a vért. Ezt elsősorban úgy érik el, hogy befolyásolják a K-vitamin (vagyis a véralvadásért felelős mikrotápanyag) előállításában szerepet játszó baktériumok szaporodását, élettartamát. Könnyen az étrendünkbe építhető, antibakteriális hatású ételek például a hagyma és a fokhagyma , a méz és a fahéj.