A pitvarfibrillációnak nevezett szabálytalan szívverés kockázatának kitett betegek azonosítására fejlesztettek ki egy új eszközt, amely számos beteg életét mentheti majd meg. Bár az állapot nem életveszélyes, az érintettek esetében akár ötszörösére is megnöveli az iszkémiás roham (TIA) és a stroke kockázatát – számol be az állapotról és az új kutatásról a MedicalXPress.
Cél a megelőzés
Négy tényezőt talált a kutatócsoport, melyek előrejelezhetik, hogy mely betegeknél alakulhat ki pitvarfibrilláció. Ilyen az idősebb
életkor, a magasabb diasztolés vérnyomás, illetve a bal felső szívkamra koordinációs
és működési problémái.
A kutatócsoport Kelet-Anglia 323 olyan, a Cambridge-i Egyetemi Kórházban kezelt betegének adatait gyűjtötte össze, akiknek azonosítatlan eredetű stroke-ja volt. Elemezték az orvosi feljegyzéseket, illetve a hosszan tartó szívritmus-monitorozásból származó adatokat. Meghatározták, hogy a stroke-ot követő három éven belül hány betegnél találtak pitvarfibrillációt, majd alapos vizsgálatot végeztek annak megállapítására, hogy vannak-e olyan specifikus paraméterek, amelyek összefüggésben vannak a pitvarfibrilláció azonosításával.
Kiszűri azokat, akiknél nagyobb a kockázat
„Négy olyan paramétert azonosítottunk, amelyek kapcsolatban álltak a pitvarfibrilláció kialakulásával, és amelyek következetesen jelen voltak azoknál a betegeknél, akiknél ez a ritmuszavar előfordult. Ezután kidolgoztunk egy modellt, amely alapján megjósolható, hogy a következő három évben kiknél fog pitvarfibrilláció jelentkezni, ennél fogva a jövőben fokozottan ki van téve egy újabb stroke kockázatának” – részletezte az eredményeket Vassilios Vassiliou. Hozzátette: ez egy nagyon egyszerű eszköz, amely kiszűri azokat, akiknél magasabb az aritmia kockázata. Az orvosok által a klinikai gyakorlatban is használható eszköz a stroke megelőzésében lesz óriási segítség.