Már a második extravaszkuláris ICD-beültetést végezték el a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán. A hirtelen szívhalál kockázatát jelentősen csökkentő eszköz kifejlesztésében a klinikának is jelentős szerepe volt – számol be az újfajta beültethető defibrillátorról a Semmelweis Egyetem.
A hónalj alá ültetik be a készüléket
Kisebb energiafelhasználás mellett hatékonyabban szünteti meg a veszélyes szívritmuszavarokat az új típusú, úgynevezett szubszternális extravaszkuláris ICD készülék. A fejlesztésben és az azt követő klinikai vizsgálatokban is részt vett a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika, így az intézmény szakemberei a régióban elsőként végezhették el a sikeres extravaszkuláris ICD beültetést.
A műtét óta eltelt időben a szívizom megvastagodásával diagnosztizált 19 éves beteg jól van, szívritmuszavara nem volt és kórházba sem került. December közepén a második sikeres műtétet is végrehajtották, ugyancsak egy fiatalabb, hirtelen szívhalál kockázatával küzdő beteg kapott altatásban új típusú beültethető defibrillátort. Az eszközt egyébként jellemzően két esetben alkalmazzák az orvosok: ha a beteg előzetes kórképe alapján ötéves időtávon nagyon magas a hirtelen szívhalál kockázata, illetve ha már túlesett egy életveszélyes ritmuszavaron.