Jöjjön a szomorú valóság, és a száraz tények
A halálozások 49 százalékát szív- és érrendszeri betegségek okozzák. A hazai lakosság 30 százaléka magas vérnyomástól szenved, illetve átlagosan évente 22 ezren kapnak infarktust, míg további 2000-en agyvérzést.
– írta korábban a Világgazdaság.
Fókusz: szívbarát étrend
Kulcsfontosságú a rendszeres és aktív sport, a szívbarát étrend, azaz az egészséges zsírsavakban, ásványi anyagokban, antioxidáns hatóanyagokban gazdag élelmiszerek. A szív egészségét elősegítő élelmiszerek közé tartozik a spárga, a lenmag, a zöld tea és a lencse.
A hal komoly forrása a szívet támogató omega-3 zsírsavaknak és a fehérjének. A szívbetegeknek gyakran javasolják, hogy halak fogyasztásával növeljék az omega-3 zsírsavak bevitelét. Ennek oka, hogy csökkentik a rendellenes szívverés kockázatát és lassítják a plakkok növekedését az artériákban.
Az Amerikai Szív Szövetség (AHA) szerint hetente legalább kétszer kellene egy adag zsíros halat, lazacot, makrélát, heringet, tavi pisztrángot, szardíniát vagy fehér tonhalat fogyasztani.
Figyeljünk a magnézium és kálium bevitelre
A magnézium - a kalciummal és a káliummal együtt - szívünk megfelelő működéséhez, valamint az egészséges keringés fenntartásához is elengedhetetlen, ezért a túl kevés magnézium szívritmuszavarokat okozhat.
A magnéziumot természetes úton is lehet pótolni, például zöld színű növényekkel (spenóttal), de a magvakban, dióban, mogyoróban, mandulában és a kakaóban is megtalálható. Azzal jó tisztában lenni, hogy egy stresszes, nehéz időszakban az élelemmel bevitt magnézium nem lesz elegendő szervezetünk számára, ilyenkor van szükség gyógyszeres pótlásra!
Aludjunk eleget!
Az Amerikai Szív Szövetség szerint a rendszeres, jó minőségű alvás az egészség minden aspektusa szempontjából kulcsfontosságú. Az elegendő és pihentető alvás segít megelőzni a betegségeket, támogatja az erőnlétet, javítja a mentális egészséget, valamint megőrzi az immunrendszer egészségét. A szakemberek szerint minimum napi 7-8 óra alvási időt minimum be kell iktatunk.
Rendszeres mozgás
A rendszeres testmozgás az egyik legjobb megoldás, amit az ember a szíve egészségéért tehet. Heti 2-2,5 óra testmozgás vagy 75 perc intenzív edzéssel már sokat tehetünk testünk-lelkünk és szívünk egészségéért.
Vigyázzunk a testsúlyunkra!
A túlsúly, az elhízás olyan betegségeket hoz magával, mint például a magas vérnyomás, magas vércukorszint és megemelkedett koleszterinszint. Ezek nagy arányban vezetnek szívbetegségekhez.
Figyeljünk a vérnyomásra!
A magas vérnyomás gyakori egészségügyi állapot, és kezelés nélkül növelheti a szívroham vagy a stroke kockázatát. Az AHA szerint az optimális vérnyomás kevesebb, mint 120/80. A magas vérnyomás 130–139 között van, a 80–89-nél, és a 140/90 feletti szintek súlyosabbnak számítanak, amelyet második stádiumú magas vérnyomásnak neveznek.