A stroke (agyi érkatasztrófa) utáni felépülés egyeseknél éveket vehet igénybe, de a betegek egy része az intenzív mozgásszervi rehabilitáció ellenére sem jön teljesen rendbe: a fizikai korlátozottság, a mozgásteljesítmény csökkenése mellé pszichés problémák is társulhatnak, megfosztva a túlélőket a független élet lehetőségétől.
Amerikai kutatók azonban felfedeztek egy olyan technológiát, ami a jövőben számos, stroke-on átesett betegnek adhat reményt. Közéjük tartozik a Pittsburghben élő Heather Rendulic is, aki kilenc éve esett át agyi érkatasztrófán. Amint arról a BBC Online is beszámolt, a fiatal nő az új technológia segítségével betegsége óta először volt képes arra, hogy egyedül vágjon fel és egyen meg egy szelet steaket.
A Pittsburghi Egyetem munkatársai régóta kutatják, mely stroke-os betegeken segíthet a gerincvelő elektromos stimulálása, ami részlegesen helyreállítja a kar és a kéz mozgásirányítási képességét. A módszert eddig két emberen tesztelték - sikerrel.
Mivel a stroke akadályozza az agy zavartalan vérellátását, átmeneti vagy tartós agyi keringészavart okozva, károsítva az agyban lévő idegsejtek működését, a túlélőknél gyakran hosszú távú egészségügyi problémák alakulnak ki, lehetetlenné téve a teljes felépülést, és bizonyos testrészek újbóli mozgatását.
Heather története
A húszas évei elején járó Heather Rendulicnál a stroke-nak voltak előzményei: a fiatal lány agyában érdaganatot diagnosztizálták, ami többször is bevérzett. Egy reggel arra ébredt, hogy nem tudja mozgatni a teste bal oldalát. Noha az intenzív rehabilitációnak köszönhetően megtanult újra járni, bal karját és kezét többé nem tudta mozgatni. Még a legegyszerűbb feladatok elvégzése, például a cipő felvétele is igazi kihívást jelentett számára.
Mivel állapota alkalmassá tette rá, az orvosok a gerincvelőt stimuláló elektródákat ültettek a nyakába. A Heather agyából érkező elektromos impulzusok önmagukban túl gyengék voltak ahhoz, hogy aktiválják a kar- és kézmozdulatokat irányító idegeket, ezért maradt béna a bal karja és kézfeje. Az elektromos stimulálás hatására azonban az idegek “életre keltek”, és Heather kilenc év után először tudta kinyitni és becsukni a kézfejét.
Az új technológiát bemutató tanulmány a Nature Medicine című folyóiratban jelent meg. A kísérlet egy hónapig tartott, ezután eltávolították az elektródákat Heather és a másik beteg testéből, így a jótékony hatású stimuláció megszűnt. A szakemberek szerint további vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy kiderüljön, kik számára lehetne ideális az ilyen jellegű – egyelőre csak klinikai körülmények között tesztelt – sebészeti implantátumok használata.