A Kansasi Egyetem kutatói egy új, lézerből és ultrahangból álló technológiát dolgoztak ki, amely "elpárologtatja" az artériákat kibélelő zsírlerakódásokat. Reményeik szerint az új kezelés tartós lehet, vagyis megállíthatja a plakkok újraképződését, és így tünetmentes, maradandó eredménnyel kecsegtet.
Az elzáródott artériák okai
Az érelmeszesedés idővel mindenkit érint. A koreai háborúban 18-20 éves halottak boncolásakor figyelték meg először, hogy már ebben az életkorban is elfordulnak meszes plakkok, a folyamat tehát fiatalkorban is elkezdődhet. Az egészségtelen életmód – a kiegyensúlyozott étrend és a rendszeres mozgás hiánya – elősegítheti az érelmeszesedést, csakúgy, mint a magas vérnyomás, a kóros vérzsírértékek, bizonyos kórokozók (Chlamydia pneumoniae), allergiás reakciók, a dohányzás, a vér magas homociszteintartalma, a cukorbetegség, az idült vesebetegség, illetve az elhízás, stressz, genetikai hajlam.
A betegség progressziója többféle módon is lassítható, bár a folyamat nem gyógyítható. A megelőzés legfontosabb eszköze az életmódváltás, az egészséges étkezés és rendszeres mozgás. Érelmeszesedéskor az érbelhártya alatt először kásaszerű anyagot tartalmazó, később kalcium lerakódása miatt megkeményedő plakkok akadályozzák a szervek vérellátását. A plakkok főként zsírból, koleszterinből, sejtszemétből, kalciumból és egy fibrin nevű, véralvadást elősegítő anyagból állnak.
A technológia legfontosabb hozadéka, hogy a kezelés maradandó lehet, azaz nem termelődnek újra a koleszterinplakkok. Korábban nagy teljesítményű lézerrel párologtatták el a koleszterint az érfalból, de az idővel újra lerakódott. Ezért most ultrahanggal kombinált, kis teljesítményű lézerrel próbálkoztak, amely biztonságosan és hatékonyan távolította el a plakkokat. Tehát el is pusztította, nemcsak „összenyomta” a plakkot, mint a korábbi eljárások. A technológiát egyelőre sertéseken próbálták ki, és a klinikai emberkísérletek is hamarosan elkezdődnek, olvasható a ZME Science oldalán.