Elpárologtatják a koleszterinplakkokat az érfalban

Amerikai kutatók kifejlesztettek egy új, lézerből és ultrahangból álló technológiát, amely tartósan "elpárologtatja" az érszűkületet okozó koleszterinplakkokat. A korábbi, csak lézeres kezelések esetén újratermelődtek a plakkok, ennél viszont nem.

A Kansasi Egyetem kutatói egy új, lézerből és ultrahangból álló technológiát dolgoztak ki, amely "elpárologtatja" az artériákat kibélelő zsírlerakódásokat. Reményeik szerint az új kezelés tartós lehet, vagyis megállíthatja a plakkok újraképződését, és így tünetmentes, maradandó eredménnyel kecsegtet.

artériás plakkok
Vér áramlik egy plakkos artérián keresztül. A kép illusztráció. Fotó: Getty IMages

Az elzáródott artériák okai

Az érelmeszesedés idővel mindenkit érint. A koreai háborúban 18-20 éves halottak boncolásakor figyelték meg először, hogy már ebben az életkorban is elfordulnak meszes plakkok, a folyamat tehát fiatalkorban is elkezdődhet. Az egészségtelen életmód – a kiegyensúlyozott étrend és a rendszeres mozgás hiánya – elősegítheti az érelmeszesedést, csakúgy, mint a magas vérnyomás, a kóros vérzsírértékek, bizonyos kórokozók (Chlamydia pneumoniae), allergiás reakciók, a dohányzás, a vér magas homociszteintartalma, a cukorbetegség, az idült vesebetegség, illetve az elhízás, stressz, genetikai hajlam.

A betegség progressziója többféle módon is lassítható, bár a folyamat nem gyógyítható. A megelőzés legfontosabb eszköze az életmódváltás, az egészséges étkezés és rendszeres mozgás. Érelmeszesedéskor az érbelhártya alatt először kásaszerű anyagot tartalmazó, később kalcium lerakódása miatt megkeményedő plakkok akadályozzák a szervek vérellátását. A plakkok főként zsírból, koleszterinből, sejtszemétből, kalciumból és egy fibrin nevű, véralvadást elősegítő anyagból állnak.

A technológia legfontosabb hozadéka, hogy a kezelés maradandó lehet, azaz nem termelődnek újra a koleszterinplakkok. Korábban nagy teljesítményű lézerrel párologtatták el a koleszterint az érfalból, de az idővel újra lerakódott. Ezért most ultrahanggal kombinált, kis teljesítményű lézerrel próbálkoztak, amely biztonságosan és hatékonyan távolította el a plakkokat. Tehát el is pusztította, nemcsak „összenyomta” a plakkot, mint a korábbi eljárások. A technológiát egyelőre sertéseken próbálták ki, és a klinikai emberkísérletek is hamarosan elkezdődnek, olvasható a ZME Science oldalán.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.