A mély, irányított légzést már régóta a relaxáció hasznos eszközének tekintik. Nem véletlen, hogy a légzőgyakorlatok a stressz enyhítésére alkalmas meditáció és jóga szerves részét képezik. A tudatos légzés emellett segít a vér oxigénszintjének növelésében, továbbá javíthatja általános mentális és lelki jóllétünket.
Az viszont eddig nem volt tudományosan bizonyított, hogy ha naponta elvégzünk néhány légzőgyakorlatot, annak olyan egészségügyi előnyei is lehetnek, mint a magas vérnyomás mérséklődése, valamint a szív egészségének javulása. Egy októberben publikált tanulmány azonban alátámasztotta ezt a felvetést. Az eredményekről a Health.com is beszámolt.
Látványos javulás rövid idő alatt
A Coloradói Egyetem és az Arizonai Egyetem tudóscsoportja azt vizsgálta, hogy a rekeszizom és a többi, légzésben lévő izom megdolgoztatása milyen hatással van a szív működésére és a vérnyomásra. A kutatásba bevont önkénteseknek hat héten keresztül napi egy légzéstréninget kellett elvégezniük egy olyan gép használatával, amely rákényszeríti a tüdőt és a légzőizmokat, hogy keményebben dolgozzanak. Egy gyakorlat 30 lélegzetvételből állt, és előtte, illetve utána is megmérték az alanyok vérnyomását.
A kutatók azt találták, hogy a légzőizmokat erősítő tréning két héten belül javulást hozott a résztvevők állapotában, a hathetes kísérlet végére pedig még szembetűnőbb volt a pozitív irányú változás. A napi szinten elvégzett légzőgyakorlatok 9 higanymilliméterrel (Hgmm) csökkentették az alanyok szisztolés vérnyomását, a diasztolés vérnyomás pedig 4 HGmm-rel mérséklődött.
A szakemberek szerint ez nagyszerű eredménynek számít, egyes kutatások ugyanis kimutatták, hogy a szisztolés vérnyomás 10 HGmm-rel, a diasztolés vérnyomás 5 HGmm-rel történő csökkentése mintegy 35 százalékkal csökkenti a stroke kockázatát, az iszkémiás szívbetegség kialakulásának veszélyét pedig körülbelül 25 százalékkal mérsékli a 65 év felettiek körében.
Kiemelték továbbá, hogy az 5-10 perces lézgéstréning hatására bekövetkezett vérnyomáscsökkenés mértéke hasonló ahhoz, mint amit napi 30 perc aerob edzéssel lehet elérni. A szakértők úgy vélik, a gyakorlat hatékonysága akár a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek hatásával is felveheti a versenyt. A kutatás tehát bebizonyította, hogy nem csak a gyógyszeres terápia jelenthet megoldást a magas vérnyomásra.
A testmozgás továbbra is fontos
A kutatás vezetője, dr. Daniel Craighead fiziológus kiemelte, hogy a tanulmányban említett légzéstréning nem helyettesíti a testmozgást, és orvosi konzultáció nélkül nem is ajánlja az elkezdését. Jó hír azonban, hogy a légzéstréning eredményességét csak minimálisan befolyásolta az alanyok kora, neme és testtömegindexe (MBI), illetve a vérnyomáscsökkentők alkalmazása. Emiatt tehát arra következtettek a szakemberek, hogy a gyakorlatok napi szintű végzése széles körben alkalmas lehet a vérnyomás csökkentésére, a szív általános egészségének javítására, valamint akár a sportolók teljesítményének fokozására is.
„Ez a módszer ígéretes lehet a szív- és érrendszeri betegségek megelőzése terén, főleg akkor, ha kombináljuk más egészséges szokásokkal, például a megfelelő étrenddel és a testmozgással” – emelte ki Neha Mehta gyakorló orvos. Úgy véli ugyanakkor, hogy további vizsgálatokra is szükség lenne a témában.