Szívtranszplantált betegek is megszólalnak abban a betegedukációs kisfilmben, amely vizuálisan vezeti végig az érintetteket a rájuk váró úton. A kisfilm bemutatja, mire számíthatnak attól a pillanattól kezdve, hogy megcsörren a telefonjuk és a koordinátor közli: rendelkezésre áll a beültetésre alkalmas szív – olvasható a Semmelweis Egyetem hétfői közleményében.
A folyamat ilyen részletes ismertetése komoly támogatás a felkészülésben, hiszen az érintett betegek nagy része számára teljesen ismeretlen a környezet, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika épülete. „A film segítségével viszont már idejekorán bejuthatnak azokba a terekbe – folyosókra, előkészítőkbe, műtőbe, osztályra, betegszobákba –, ahova a transzplantáció kapcsán ténylegesen kerülnek majd, ez pedig önmagában csökkentheti a szorongást” – emelte ki dr. Assabiny Alexandra, a Semmelweis Egyetem Klinikájának kardiológus szakorvosjelöltje, a program egyik kezdeményezője.
Az új szívre várók és hozzátartozóik nemcsak az egyes állomásokról és az ott rájuk váró beavatkozásokról tájékozódhatnak előre az orvosi narráció segítségével, hanem az olyan, bennük felmerülő kérdésekre is választ kaphatnak, mint hogy mire számítsanak a műtét utáni ébredésnél, vagy milyen érzés levegőt venni a lélegeztetőgép segítségével. A műtéten már átesett sorstársak saját szavaikkal mesélik el az út egyes állomásaihoz kapcsolódó megéléseiket, gondolataikat, érzéseiket. A kisfilm elérhető az Új Szívben Ép Lélek Program YouTube-csatornáján.