Stroke: 2015 a megelőzés éve

A stroke kialakulása ellen életmódváltással tehetünk; ha mégis bekövetkezik, a maradandó károsodások a roham jeleinek ismeretében előzhetők meg.

Bár az elmúlt harminc évben harmadára csökkent az agyvérzés miatti halálozás, még mindig ez a harmadik leggyakoribb halált okozó betegség. Bereczki Dániel, a Magyar Stroke Társaság elnöke a stroke október 29-i világnapja alkalmából az InfoRádiónak elmondta, hogy Magyarországon évente körülbelül negyvenezer eset fordul elő, ami azt jelenti, hogy idehaza nagyjából tízpercenként kerül kórházba, és óránként hal meg valaki stroke, azaz hirtelen kialakuló agyi vérkeringési zavar következtében.

Fontos az ismeretszerzés

Az elmúl évtizedekben mutatkozó előrelépés elsősorban annak tudható be, hogy a szakemberek és szakmai szervezetek széleskörű felvilágosító munkájának következtében a népesség egyre nagyobb része került tisztába a fő tünetekkel. A stroke megelőzés évének célja, hogy még szélesebb rétegeket érjenek el a korai felismerést segítő információk.

A stroke egyik gyakori tünete az egyik oldali végtag meggyengülése, zsibbadása

Nagyon fontos tudni, hogy a stroke megelőzhető és fel lehet épülni belőle, ám ez csak akkor várható, ha a kezelést azonnal, legfeljebb három órán belül elkezdik. A felvilágosító munka jelentőségét az adja, hogy a tünetek – az egyik oldali végtagok meggyengülése, zsibbadása, megbénulása, a száj félrehúzódása, a beszéd elakadása, szédülés, előzmény nélküli erős fejfájás, a tudat zavarai – ismeretében nagyobb eséllyel jut az érintett gyorsan kezeléshez, ami tehát a súlyos, akár végzetes következmények elkerülésének alapfeltétele.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A megelőzés lépései

A cukorbetegség . A magas koleszterinszint, az elhízás, a dohányzás, a rendszeres nagyivás és egyes illegális drogok használata bizonyítottan fokozzák a szélütés kialakulásának veszélyét, ami azt jelenti, hogy a prevencióban éppen ilyen fontos szerepet játszik az egészséges életmód valamennyi ismert alapelve: a rendszeres testmozgás, az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás, a stresszel szembeni megküzdő képességek fejlesztése, valamint az ártalmas szenvedélyekkel való leszámolás.

Vizsgálatok tanúsága szerint a kálium és a vas megfelelő bevitele is a védelmet szolgáló tényező. Szintén fokozza a kockázatot a korábbi stroke vagy TIA: ez utóbbi egy átmeneti keringési zavar, valójában egyfajta mini-stroke, amely egy későbbi stroke figyelmeztető jele lehet. Ezekben az esetekben a megelőzés eszköztárában az ú. n. antiaggregációs kezelés is helyet kap, amely gyógyszeresen és a műtéti beavatkozással is történhet.

A gyógyszeres kezelést azoknak is érdemes fontolóra venniük, akiknek korábban még nem volt ugyan szélütésük, de TIA-n már átestek, mert a kutatások szerint az ilyen terápiák jelentősen csökkentik náluk a stroke kialakulásának rizikóját.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.