Stroke: elérhető a védelem

A stroke nem gyógyítható betegség, egészséges életmóddal és gyógyszeres kezeléssel azonban sokat tehetünk a megelőzéséért. A kutatások bizonyították, hogy a szervezet nem kielégítő vas- és kálium szintje is szerepet játszhat a kialakulásában, így az életmódváltás mellett ezek megfelelő bevitele szintén segíthet elkerülni a szélütést.

Bár a stroke a fejlett világban még mindig a szívbetegségek és a daganatos megbetegedések utáni harmadik leggyakoribb halál ok, napjainkban jóval kevesebb esetben végzetes, mint néhány évtizeddel ezelőtt, és ez jórészt annak köszönhető, hogy a népesség ma már jóval többet tud a kockázati tényezőkről, így a korai kezelés esélye is megnövekedett.

A stroke kialakulásának számos tényezője ismert. Az életkor növekedésével megnő a kialakulás valószínűsége, ennek ellenére a betegség nem csak az időseket veszélyezteti: az érintettek körülbelül egynegyede 60 év alatti. A probléma 25 százalékkal gyakrabban fordul elő férfiak, mint a nők körében (bár 45 éves kor felett már nagyjából azonos a gyakorisága). A családi előfordulás is növeli a kockázatot, azaz nagyobb a valószínűsége akkor, ha egy közeli rokon már kapott stroke-ot vagy volt TIA-ja (a TIA tranziens iszkémiás attak, egy olyan átmeneti vérhiányos roham, amely tulajdonképpen egy mini-stroke). A stroke kialakulásának ezen rizikófaktorain nem tudunk változtatni.

A stroke megelőzésében kulcsszerepe van a dohányzás elhagyásának

Más tényezőkre viszont komoly befolyással lehetünk, és így jelentős mértékben rajtunk is áll az agyi érbetegség kialakulásának vagy újbóli fellépésének megelőzése - az utóbbi esetben különösen nagy hangsúlyt kapnak az óvintézkedések, ugyanis a stroke kockázata tízszeres azoknál, akiknél korábban előfordult.

A prevenciónak több eszköze van. Az egyik ilyen módszer az úgynevezett antikoagulációs kezelés. A gyógyszeres kezelést a magas rizikónak kitett betegeknek és azoknak is kötelező akiknek korábban még nem volt ugyan szélütésük, de TIA-n már átestek. Ezt azért lehet fontos, mert az új kutatások bizonyították, hogy az ilyen terápiák jelentősen csökkentik a stroke kialakulásának rizikóját azoknál, akik az előzőekben már átestek valamilyen agyi történésen.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Legalább ilyen fontos kérdés az életmódváltás: egészséges szokások kialakítása és gyakorlása a saját felelősségünk. Az elhízás mindkét nemnél fokozza a stroke-ban szerepet játszó állapotok, a pitvarfibrilláció, a magas vérnyomás, a szív-érrendszeri betegségek és a cukorbetegség kockázatát. A megelőzésben kiemelt fontosságú tehát a rendszeres testmozgás, és az egészséges táplálkozás. Hasonlóképpen kulcsszerepe van a dohányzás elhagyásának, a stressz kezelésének és a mértékletes alkoholfogyasztásnak. A kutatások szerint érdemes ügyelnünk a megfelelő kálium- és vasbevitelre is.

Egy, a Stroke című szaklapjában megjelent tanulmány szerint a szélütés 12 százalékkal, az átmeneti agyi keringési zavar 16 százalékkal ritkább volt ritkább azoknál a nőknél, akik több káliumot fogyasztottak. A WHO ajánlása szerint káliumból 3510 milligramm a napi ajánlott bevitel. A londoni National Heart and Lung Institute kutatói vizsgálatai pedig a vaspótlás fontosságára hívják fel a figyelmet: kimutatták, hogy azok, akiknek szérum vasszintje viszonylag alacsony volt (6 mmol/l), kétszeres eséllyel kaptak szélütést, mint azok, akiknél a vasszint a normál tartományba (7-27 mmol/l) tartozott.

Ha a baj mégis megtörténik, illetve a tünetek alapján fölmerül ennek gyanúja, akkor azonnal mentőt kell hívni. Ez azért fontos, mert a szélütés utáni első órák a túlélés és a maradandó károsodások elkerülése szempontjából nagyon fontosak. Ilyenkor az érintetteket mihamarabb stroke centrumokba kell szállítani, ahol szakszerű ellátásban részesülnek. Így lesz a legnagyobb esélyük arra, hogy a szélütésből szövődmények nélkül épüljenek fel.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra