A járás közben jelentkező fájdalmas lábszárgörcs hátterében igen súlyos betegségek is állhatnak, ezek közül a leggyakoribb a perifériás érbetegség, melynél a vérerek "megkeményednek", elveszítik a rugalmasságukat, a falaikra úgynevezett plakkok gyűlnek fel. Ezek a koleszterinből álló plakkok elzárják a vér útját, így az nem tud rendesen áramolni. Mikor járunk, az izomsejtek több oxigént igényelnek, de az érszűkület miatt a vér nem tud ezekhez eljutni, ennek eredménye a lábszárgörcs és a fájdalom. Emiatt van az is, hogy pihenéskor általában elmúlik a fájdalom, majd ha újra elindulunk, visszatér.
A lábszárfájdalom komoly betegségre is utalhat A perifériás érbetegség leggyakoribb tünete a lábszárgörcs, a plakkok ugyanis a szívtől legmesszebb található erekben kezdenek kialakulni, de másutt is jelentkezhetnek a kellemetlen tünetek, például a comb is görcsölhet, húzódhat, sőt a lágyék környéke is (a férfiaknál pedig merevedési zavar is kísérheti a fájdalmakat).
Az érszűkület pontos helyét ultrahang, komputertomográf (CT) vagy mágneses angiográfia segítségével határozzák meg. Ezekre a vizsgálatokra különösen akkor lehet szükség, ha a betegség már előrehaladottabb állapotban van, mert akkor a gyógyszeres kezelés helyett műtéti megoldást javasolhat a szakorvos.
Mint minden betegséget, ezt is érdemesebb megelőzni, mint a kezeléstől várni a teljes gyógyulást. A dohányzásról való leszokás, a rendszeres mozgás, az egészséges étrend, a súlyfelesleg leadása, és a krónikus betegségek, mint a diabétesz vagy a magas vérnyomás kezelése egyaránt hozzájárulnak ahhoz, hogy a lábainkban is egészségesek maradjanak a vérerek.