Szívinfarktus: műtéti megoldások

A szívrohamot okozó koszorúér-elzáródás bekövetkezése után minden percben nő az oxigénhiányos területek nagysága és a rendellenesen működő, illetve elhaló szívizomsejtek száma. Életbevágó tehát a beteg gyors és szakszerű kezelése. Milyen megoldások lehetségesek?

Amennyiben a vizsgálat során az érelzáródás igazolódik, elvégzik a koszorúér ballonos tágítását, az angioplasztikát. Ezzel megszűnik a vérkeringés akadálya, s az eddig elzárt szövetek is (megfelelő) elégséges tápanyaghoz juthatnak. Ezzel az eljárással - a korábbiakkal ellentétben -, nem kell a beteg mellkasát megnyitni, hanem a katéterre egy kis ágyéki (szúrással) szúráson keresztül oldható meg a vérkeringési zavar. Ha a beavatkozásra a szívrohamot követő 6 órán belül kerül sor, a szívizom elhalása megelőzhető lehet. A katéteres eljárást négy évtizede alkalmazták először, azóta jelentős fejlődésen esett át.

Sztentek: a felszívódó a legmodernebb

Az intervenciós ballonnal történő értágításnak - az eljárást egy német szakember fejlesztette ki - volt néhány hátránya: például megsérülhetett és beszakadhatott az érfal (legbelsőbb) belső hártyája. Ezért jelentett nagy előrelépést, amikor megjelentek az első fémháló sztentek. A balonnal kitágított és esetleg megrepedt érbe helyezték ezeket, és nagyszerűen működtek, legalábbis egy ideig. Az egyik gondot itt az jelentette, hogy egy év múlva igen sok betegnél előfordult, hogy visszaszűkült a tágított ér. A következő lépcső a gyógyszeres bevonattal ellátott sztent volt – a 2000-es évek elején jelentek meg – ezek már csökkentették a visszaszűkülések számát, de még mindig nem elég nagy arányban. A következő, a jelenlegi legmodernebb megoldást a felszívódó sztentek jelentik, melyek stabilizálják az eret, a rajtuk lévő gyógyszer megakadályozza a visszaszűkülést; az eszköz pedig egy idő után feloldódik – s a fémmel szemben – semmilyen módon nem befolyásolja ér további működését.

A szívrohamot okozó koszorúér-elzáródás bekövetkezése után minden percben nő az oxigénhiányos területek nagysága és a rendellenesen működő, illetve elhaló szívizomsejtek száma

Műtét, saját vénával

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Szívizom infarktus lezajlása után, ha a roham több eret is érintő szűkületet hozott létre, bypass, vagyis nyitott szívműtétre lehet szükség, ami - általában - néhány hónappal az infarktus lezajlása után történik meg. Ilyenkor a szívsebész a fontos szűkületeket véna vagy artéria áthidalásával iktatja ki. A bypass műtétekhez a beteg saját vénáját, vagy artériáját használják fel, ami lehet a lábszárból nyert felületes véna, de akár az alkar verőere is.

Nem csak az orvoson múlik a gyógyulás

Egy szívroham sikeres ellátása után a másodlagos megelőzésé lesz a főszerep. Ez azért nagyon fontos, mert az infarktuson átesett betegek több rizikótényezővel is rendelkeznek. A szívműködést támogató gyógyszeres kezelésen túl normalizálni kell a testsúlyt, a vérnyomást , a vérzsír-, a vércukor-, és a húgysavszintet. Az egészséges táplálkozás, a dohányzás abbahagyása, a napi mozgás, a stressz kerülése alapvető szívvédő feladat. Ne feledkezzünk meg az időszakos orvosi vizsgálatokról sem, hiszen ez a megelőzés legbiztosabb módja. Ennek tartalmaznia kell a laboratóriumi ellenőrzést. Ez nemcsak szív-érrendszeri rizikófaktorokra, hanem minden szervrendszerre kiterjedő általános vizsgálat legyen. Nyugalmi és terheléses EKG valamint teljes körű fizikális vizsgálat is szükséges.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra