Trombózisból lábszárfekély is lehet

A lábszárfekély komoly egészségügyi problémának számít nehéz kezelhetősége miatt, így a megelőzésére óriási hangsúlyt kell fektetni.

Leggyakrabban a cukorbetegség és a visszértágulatok szövődményeként jelentkezik a lábszárfekély, ám Prof. Dr. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája szerint a trombózis nem megfelelő utókezelése esetén is igen gyakran léphet fel a probléma. Magyarországon az elhanyagolt mélyvénás trombózisok után kialakult úgynevezett posztrombotikus szindróma népegészségügyi jelentőséggel bír a betegek és az rokkantak magas száma, valamint a kezelések, műtétek ára miatt.

Nehezen gyógyuló seb a bokánál

Mivel igen nehezen és lassan gyógyul – vagy egyáltalán nem mutat gyógyhajlamot –, így sokakat hosszú éveken át is elkísér. Ezért komoly népegészségügyi problémaként tartják számon, ami nagymértékben kihat a beteg életminőségére, munkavégzésére.

A mélyvénás trombózis számtalan embert érint manapság, amelyért a nem megfelelő életmódon kívül a genetika felelős. Az esetek többségében a krónikus vénás keringési rendellenesség következménye, így a cukorbetegség mellett súlyos visszértágulatok és mélyvénás trombózis szövődményeként lép fel a leggyakrabban. Érdemes továbbá tudni, hogy nem csupán vénás, de artériás keringési zavar (például érszűkület) is előidézheti a problémát, hiszen ekkor az oxigén- és tápanyaghiány miatt már a legkisebb sérülések is nehezen javulnak.

A trombózis komoly betegségeket is okozhat
A TROMBÓZIS KOMOLY BETEGSÉGEKET IS OKOZHAT.

A poszttrombotikus szindróma tünete is lehet

Lábszárfekély a mélyvénás trombózis szövődményeként is létrejöhet, az úgynevezett poszttrombotikus szindróma (PTS) keretein belül. Az állapot akkor alakul ki, amikor a trombózis utókezelése nem tart elég hosszan, hiszen a meghibásodott vénabillentyűk továbbra is ott maradnak. Ekkor a vénás keringés tovább romlik, melynek következtében a salakanyagok nehezebben tudnak elszállítódni. Mindemellett pangás alakul ki, így a sejtek és a szövetek kevesebb oxigénhez jutnak, ami gyulladásokhoz, később pedig fekély kialakulásához vezethet. Megfelelő terápia nélkül a PTS 8-10 éven belül kialakul, amin már csak igen nehezen lehet segíteni, így a hangsúly a prevención van - hangsúlyozza Prof. Dr. Blaskó György.

Precíz utókezelés

A mélyvénás trombózis legnagyobb veszélye az, hogy utána még nagyobb eséllyel kialakul egy újabb trombózis. Ennek elkerülése érdekében szakszerű utánkövetés és kezelés szükséges, ez pedig nem csak a probléma ismétlődését, hanem a lábszárfekély megjelenését is megelőzi. Ehhez azonban személyre szabott antikoaguláns kezelés szükséges, és ha a beteg régebbi típusú készítményeket szed, akkor az INR rendszeres ellenőrzése is elkerülhetetlen (az értéknek 2-3 között kell lennie). Ha a mélyvénás trombózis után a beteg életének nagyjából 80 százalékát képes INR 2-3-on belül leélni és tartósan él így, a PTS kialakulása elkerülhető. Ha egyéb tényezők is vannak (nagy varixok, túlsúly, meglassult vénás keringés) az alvadás gátlását hosszabb ideig javasolt végezni.

A már kialakult lábszárfekély nem, vagy alig gyógyítható, de ennek esélyét fokozza az abszolút tisztaság fenntartása és az alvadásgátló kezelés. Mindezeken kívül fontos, hogy a beteg odafigyeljen életmódjára, rendszeresen mozogjon, napi 2-3 litert igyon és hordjon kompressziós harisnyát a vénás keringés fokozása érdekében.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra