A sugárterápia képes a szívizomsejteket újraprogramozni, amitől olyanok lesznek, mint fiatalabb korban. Ezzel ki lehetne váltani a szívritmuszavar kezelésére régóta alkalmazott invazív műtéti módszert - olvasható a Washington Egyetem tanulmányában, amelyet a Medical Xpress szemlézett. A szívritmuszavarok, így a pitvarfibrilliáció megszüntetéséhez a jelenlegi gyakorlat szerint egy katétert vezetnek a szívbe, és hőkezeléssel megszüntetik a ritmuszavart okozó kóros ingerképző gócot vagy ingervezető pályát.
Új kezelési módok jöhetnek
"A daganatos betegségek gyógyítására szolgáló, nem-invazív sugárterápia hatására a szívizomsejtek megújulnak és feltehetően egészségesebbé is válnak" - állítja a kutatás. A sugárterápiával a ritmuszavart okozó, sejten belüli elektromos eltérés úgy szüntethető meg, hogy nem szükséges hegszövetképzéssel blokkolni a túlműködő ingervezető pályákat. A tanulmány szerint az újraprogramozáshoz alacsony sugárdózis is elegendő, ami új lehetőségeket nyit a sugárkezelés szélesebb körű alkalmazására a különféle típusú aritmiák terén.
A Washington Egyetem orvoskutatói már 2017-ben bizonyították, hogy a daganatos betegek kezelésére használt sugárterápia a túl gyors szívverést okozó kamrai tachycardia esetében hatékonyan alkalmazható. Elméletileg a besugárzás után ugyanolyan hegszövet keletkezik, mint a katéteres abláció során, de a beavatkozás lényegesen rövidebb és egyáltalán nem invazív, így súlyosabb állapotú betegek esetében is alkalmazható lehet - írják a kutatók.
Visszafiatalítják a szívet
Akár már egy alkalom sugárkezelés is javulást hozhat az aritmiában, jóval a hetekig-hónapokig tartó hegszövetképződést megelőzően. A klinikai vizsgálatok szerint a sugárterápiával a kamrai tachycardiás betegeknél a katéteres műtéthez hasonló, sőt jobb eredmény is elérhető - bár a kutatók a pontos hatásmechanizmussal még nincsenek tisztában.
A vizsgálatok alapján megállapítható, hogy a besugárzás nyomán a szívizomsejtekben megváltozik a gének szabályozása, és olyan jelátviteli úton (ez az úgynevezett Notch) fokozódik az aktivitás, ami a magzati fejlődés idején hat a szív elektromos vezérlő rendszerének működésére. A Notch-jelátvitel felnőttkorban általában lekapcsolódik a szívizomsejtekben. A kutatók úgy találták, hogy egyetlen alkalom sugárterápia átmenetileg újraaktiválta a Notch-jelátvitelt, és ezzel megfiatalította a szívizomszövetet a korábbi egészséges állapotára. A sugárkezelés jótékony hatása a vizsgálatok szerint legalább két évig kitart.