Mire figyeljenek nyáron a várandósok?

Kismamaként nem mindig könnyű az életünk a nyári hőségben, pláne akkor, ha még valamilyen betegség, kóros állapot is nehezíti a helyzetünket. Ha terhességünk előtt már átestünk trombózison, esetleg trombofíliával küzdünk, akkor nagyon fontos odafigyelni pár dologra, hogy megelőzzük a vérrögök ismételt kialakulását és csökkentsük az esetleges fájdalmakat.

Nyáron a vérkeringés lelassul, az erek kitágulnak, a bennük folyó vér pedig pangani kezd. Ez melegágya a vérrögök kialakulásának, éppen ezért a nagy kánikulában gyakrabban is lép fel mélyvénás trombózis. A veszélyt tovább tetézi az esetleges dehidratáció, a hosszas utazások, a mozgáshiány, valamint az is, ha várandósok vagyunk, hiszen a terhesség már önmagában erős trombózisprovokáló faktor. Éppen ezért a trombózison átesett kismamáknak különösen ügyelniük kell néhány dologra, nehogy megismétlődjön a probléma. Az alábbiakban Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózis-és Hematológiai Központ hematológusának tanácsait ismertetjük.

várandósság, hőség, trombózis
Kismamaként nem mindig könnyű az életünk a nyári hőségben. Fotó: Getty Images

Víz, víz, víz

A dehidratáció igen komoly veszélyeket rejt, hiszen számtalan negatív vonzata van. Elégtelen folyadékpótlás esetén a vér „besűrűsödik”, így megnő a vérrögök keletkezésének esélye. Ráadásul a baba egészséges fejlődéséhez is megfelelő mennyiségű folyadékra van szükség, máskülönben akár vetélés vagy koraszülés is előfordulhat. A kismamák ezért fokozottan ügyeljenek a kellő mennyiségű folyadékfogyasztásra, és lehetőleg a vizet részesítsék előnyben.

Kerüljük a nagy meleget!

A legmelegebb órákban húzódjunk árnyékos, hűvösebb helyekre. Ha tehetjük, csurgassunk a lábainkra hideg és meleg vizet felváltva, hogy fokozódjon a vérkeringés.

Húzzunk kompressziós harisnyát!

Bár nem a legkényelmesebb viselet a kánikulában, ám roppant hatásos a kompressziós harisnya vagy a rugalmas pólya, hiszen ezáltal a mélyebb vénákban is fokozódik a vérkeringés, az ödéma és a lábfájdalom pedig enyhül. Mindezeken felül nagy szerepe van a trombózis prevenciójában és a visszerek kezelésében is, ami a kismamáknál szintén gyakori probléma.

Tároljuk megfelelő hőmérsékleten az injekciót!

A kismamák trombózis után gyakran szorulnak LMWH-injekció használatára. Fontos, hogy a megfelelő hőmérsékleten tároljuk ezt a készítményt. Ne tegyük ki közvetlen napfénynek, és az autóban se hagyjuk, hiszen a gépjárműben a nagy melegben akár 60 Celsius-fok is lehet. Szintén fontos, hogy ne fagyasszuk le, hanem tartsuk szobahőmérsékleten – figyelmeztetett dr. Szélessy Zsuzsanna.

A várandósság és a gyermekágyi időszak jelentősen megnöveli a mélyvénás trombózis rizikóját, ezért felmerülhet a kérdés, hogy vajon mikor van szükség véralvadásgátló terápiára áldott állapot során. Mutatjuk a választ.

Mozogjunk!

A nagy hőségben nem mindenki gondol arra, hogy mozogjon , pedig a kora reggeli vagy az esti órákban érdemes beiktatni valami könnyed mozgást. Ez az anyukának és a babának is jót tesz, nem beszélve a trombózis prevenciójáról. Elég lehet egy kis séta, kirándulás, könnyed torna vagy jóga, a lényeg az, hogy fokozódjon a vérkeringés.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Kerüljük a termálvizeket, forró szaunákat, gőzfürdőket!

A szaunák és gőzfürdők eleve nem ajánlottak a kismamáknak - bár erről szakemberek között is megoszlanak a vélemények -, de ha valaki hajlamos a trombózisra, akkor egyenesen tilos, hiszen ezek még inkább kitágítják az ereket. Ugyanez igaz a meleg vizű (36 foknál melegebb) termálmedencékre is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.