A cukorbetegség, a cikluszavar, az inzulinrezisztencia, a vetélés/meddőség, a pajzsmirigy-alul- vagy -túlműködés, ösztrogéndominancia például mind-mind hormonális eredetű betegségek, és rendkívül sokunkat érintenek.
Milyen tünetek utalhatnak a hormonrendszerrel kapcsolatos problémákra?
Normál étkezés melletti fogyás vagy hízás
A hormonrendszer zavarai gyakorlatilag mindig hatással vannak valamilyen módon a testsúlyra. Ezért figyelhető meg bizonyos betegségek esetén, hogy normál, egészséges étkezés mellett van, aki túlsúllyal küzd, vagy pedig épp ennek az ellenkezője: veszít a testtömegéből. Ilyenkor érdemes endokrinológushoz fordulni, ugyanis a pajzsmirigyzavarok (alul- vagy túlműködés), a mellékvese problémái, meddőség, valamint a vércukorszint beállításában fontos inzulinhormon működésének diszharmóniája gyakran járhat kóros testsúlyváltozással, hirtelen hízással vagy éppen fogyással (például vetélés esetén).
Fáradékonyság
Az állandó fáradtságot, levertséget a vashiány mellett hormonális problémák is kiválthatják, például pajzsmirigy-alulműködés, Cushing-szindróma, illetve a cukorbetegség is. Hogy megbizonyosodjunk arról, vajon mi is okozza a kellemetlen tüneteket, érdemes szakemberhez fordulni, aki valószínűleg laborvizsgálatot végeztet majd.
Fokozott izzadás, hőhullámok
Ha nincs nyári kánikula, és valaki a normálisnál többet izzad, hőhullámok gyötrik, az betegséget (például pajzsmirigyzavart) vagy menopauzát jelezhet. Hormonzavarra utalhat ennek az ellenkezője – vagyis a csökkent hidegtűrés – is, ezért mindenképp keressünk fel endokrinológust.
Hajhullás
Az inzulinrezisztencia pontos okai a mai napig nem ismertek, de a családban előforduló 2-es típusú cukorbetegség, a túlsúly és az inaktív életmód növelheti a kockázatot. Tünetei között szerepel a túlsúly esetén fellépő fogyási nehézség, rossz alvás, gyakori ébredések éjszaka és a hajhullás is. A tünetek egy részét változókorban szintén tapasztalhatjuk, ezért fontos kideríteni, hogy pontosan mi áll a tünetek hátterében.
Erős fejfájás
Kínzó fejfájást, vizesedést, szédülést, menstruációs problémákat, ingerlékenységet is kiválthat az ösztrogéndominancia. A szerteágazó tünetek a hormonális egyensúly felborulását jelezhetik. Fejfájást, erős migrént a változókor is kiválthat.
A rendellenes menstruációs ciklus ilyen problémák velejárója lehet:
- változókor,
- cikluszavar,
- inzulinrezisztencia,
- PCOS,
- D-vitamin hiánya,
- pajzsmirigyzavar,
- magas prolaktinszint,
- ösztrogéndominancia,
- pszichés zavar,
- testsúlyzavarok,
- gyulladás,
- daganat,
- meddőség.
Milyen problémával fordulhatunk endokrinológushoz?
- indokolatlannak tűnő súlyváltozás (hízás, fogyás)
- hangulatingadozás, rossz közérzet, fáradékonyság, alvászavarok
- szédülés, memóriazavarok
- bőrszárazság, intenzív izzadás
- pattanásos, zsíros bőr, akné, ödéma, striák megjelenése
- kóros szőrnövekedés, hajhullás
- hasmenés, székrekedés
- menstruációs zavarok, meddőség, spontán vetélés, változókori panaszok
- potenciazavarok, libidócsökkenés
- magas vérnyomás, erős szívdobogás
- cukorbetegség, inzulinrezisztencia, szénhidrátanyagcsere-zavar
- gyakori vesekőképződés
- pajzsmirigyproblémák
- gyakori csonttörés, csontritkulás
Az esetek többségében szakember segítségével, a probléma időben való felismerésével, életmódváltással és gyógyszeres kezeléssel sokat tehetünk önmagunkért és a gyógyulásunkért!