Erősen izzadsz és kipirulsz a hormonváltozástól? Tudj meg mindent a hőhullámról!

Miről ismerheted fel a menopauza egyik leggyakoribb tünetét? Milyen egyéb panaszok társulhatnak a hőhullámhoz, és hogyan lehet mindezt enyhíteni? Cikkünkből minden kiderül.

A „változókor” egy igen találó kifejezés, hiszen a nők élete – pontosabban testük működése – jelentősen megváltozik, amikor elérik a 40-50 éves kort. Ez pedig számos kellemetlen tünettel járhat, amelyeket az említett kort elért hölgyek kétharmada – változó erősséggel ugyan, de – megtapasztal.

A változókorral járó hormonszint-ingadozások egyik legészrevehetőbb hírnöke a szabálytalanná váló menstruációs ciklus, de nagyon sokakat érintenek alvászavarok és hangulatingadozások is. A legtöbb változókorú nőt azonban a hőhullámok kínozzák.

izzadó nő
A legtöbb változókorú nőt a hőhullámok kínozzák. Fotó: Getty Images

Ezek jellemzik a hőhullámot

A hormonális változások az egész testünket, így például a bőr hajszálereinek működését is befolyásolják. Ezek a hajszálerek ugyanis időről időre hirtelen kitágulnak, fokozódik tehát a véráramlás – ez okozza a melegségérzést, valamint az arc, a nyak, a mellkas és esetenként a felkarok kipirulását is. A testhőmérséklet növekedése intenzív izzadással, a szívverés felgyorsulásával, valamint a vérnyomás megemelkedésével is együtt jár, és egyes nők akár szédülést is tapasztalhatnak ilyenkor. A hőhullám lezárásaként a legtöbben hidegséget, borzongást éreznek, ezt követően pedig sokakon kimerültség uralkodik el.

Egy-egy ilyen hullám lehet mindössze néhány másodperces, de akár hosszú percekig is eltarthat – bár az szinte biztos, hogy hosszabbnak érezzük a kellemetlen panaszokkal tarkított időt annál, mint amennyit egy stopper mutatna. A legbosszantóbb mindebben mégis talán az, hogy a hőhullámok teljesen váratlanul, rendszertelen időközönként törnek ránk, és 24 óra leforgása alatt akár 30-szor is át kell azokat élnünk. Az éjszakai hőhullámok a nyugodt alvást is ellehetetlenítik.

Hogyan enyhíthető a kellemetlenség?

A jó hírünk, hogy több mód is van arra, hogy elkerüljük, vagy legalábbis ritkábbá, rövidebbé és elviselhetőbbé tegyük a menopauzához kapcsolódó hőhullámokat. A Healthista egy korábbi cikke például az tanácsolta, hogy amikor váratlanul ránk tör egy hőhullám, próbáljunk meg ellazulni, vegyünk lassan egy pár jó mély lélegzetet, és igyunk meg egy nagy pohár hideg vizet.

Sokat segíthet továbbá a hőhullámok megelőzésében, ha leszokunk a dohányzásról, illetve kerüljük a túlevést és a túlzott koffeinbevitelt. Az alkohol, valamint a csípős és fűszeres ételek fogyasztását is jobb mérsékelni, főleg a délutáni órákban, hogy elkerülhessük a nyugodt alvást jelentősen megzavaró éjszakai hőhullámot, izzadást. A University College London (UCL) kutatóinak közelmúltbeli tanulmányából pedig az is kiderült, hogy a hideg vízben úszás is képes lehet csökkenteni a menopauza egyes pszichikai és fizikai tüneteit, úgymint a hőhullámokat, a szorongást és a hangulatváltozást.

Mindezek mellett természetesen a hormonpótló terápiák is elérhetők, ezek azonban nem mindenki számára javallottak. Ma már azonban vannak hormonmentes, gyógynövényalapú (például poloskavész, citromfű, orbáncfű) készítmények is, amelyek szintén nagy megkönnyebbülést hozhatnak a változókor kellemetlenségeivel küzdő hölgyeknek. Érdemes gyógyszerminőséget választani a patikák polcairól, és ajánlott szakemberrel is konzultálni. Az ösztrogénszint csökkenése miatt ugyancsak tipikus hüvelyszárazság esetén pedig szintén elérhetők hormonmentes, természetes alapú (például hialuronsav, tejsav, gyógynövények), kifejezetten a hüvelyszárazság kezelésére kifejlesztett hüvelyi készítmények a patikákban.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.