Ha elöntenek a hormonok – ne vedd félvállról az ösztrogéndominanciát!

Ha a női testben termelődő ösztrogén és progeszteron hormonok aránya felborul, és jelentős túlsúlyba kerül az ösztrogén, akkor ösztrogéndominanciáról beszélünk. Mutatjuk, milyen változatos tünetek jelezhetik és mit tehetsz, ha téged is érint.

Az ösztrogéndominancia elsősorban a nőket érinti, de a diagnózisa nem ritkán hosszú időbe telik, a tünetei ugyanis sok más betegségre is utalhatnak. Magas ösztrogénszint a férfiaknál is előfordulhat, esetükben azonban a tünetek alapján sokkal könnyebben fel tudják állítani a diagnózist. Az ösztrogénnek a nőknél szerepe van a menstruációs ciklus szabályozásában, és befolyásolja a másodlagos női nemi jelleg fejlődését, de hozzájárul a zsírraktározáshoz is. Ha tehát az ösztrogén és progeszteron aránya a normálishoz képest eltolódik, az a szervezet számos folyamatára kihat, és rendkívül változatos tüneteket produkálhat.

álmos, fáradt, pihen, szieszta
Ha állandóan fáradtnak, álmosnak érzed magad, az is árulkodó jel lehet. Fotó: Getty Images

Árulkodó tünetek nőknél…

  1. szabálytalan menstruációs ciklus
  2. fokozódó premenstruációs szindróma (PMS): puffadás, hátfájás, hangulatingadozás, feszültség jelentkezhet
  3. memóriazavarok, koncentrációs nehézségek
  4. csökkenő libidó
  5. fejfájás, migrén
  6. hőhullámok
  7. emlőérzékenység, csomók a mellben
  8. hízás: különösen a has körüli zsírpárnák gyarapodása lehet a hormonális egyensúlyzavar tünete
  9. álmatlanság, álmosság, fáradtság
  10.  szorongás, súlyos esetben pánikrohamok
  11.  hajhullás
  12.  hideg kezek és lábak

…és férfiaknál:

  1. férfimeddőség: az ösztrogén részben felelős az életképes spermiumok termelődéséért, túl magas szintje azonban a spermiumszám csökkenéséhez, így terméketlenséghez vezethet
  2. mellnövekedés
  3. erekciózavar

Ha ezek valamelyike huzamosabb ideig fennáll, vizsgáltasd ki magad! Az ösztrogénszintet egy egyszerű vérvétellel tudják ellenőrizni. Ha a laborvizsgálatok is igazolják a gyanút, akkor hormonpótlással és néhány életmódbeli szabály betartásával megszüntethetők a kellemetlen panaszok.

Ami segíthet:

  1. diéta: általában alacsony zsír- és magas rosttartalmú diétát javasolnak az állapot kezelésére, de mindig a dietetikus segítségével kell összeállítani az étrendet. A mediterrán diéta, a növényi alapú táplálkozás, a feldolgozott élelmiszerek és vörös húsok kerülése mindenképp hasznos lehet.
  2. elegendő mennyiségű és minőségű alvás
  3. gyógyszeres kezelés, amely gátolja az ösztrogéntermelést
  4. műtét: a női szervezetben az ösztrogén legnagyobb mennyiségét a petefészkek termelik, így eltávolításukkal csökkenthető a hormonszint
  5. stresszkezelés és relaxáció
  6. koffein- és alkoholbevitel csökkentése

Okok és következmények

Az ösztrogéndominanciát elsősorban az életkor számlájára szokták írni, bizonyos életkor felett ugyanis a progeszteron szintje csökken, így az ösztrogén relatív túlsúlyba kerül. Ezen kívül okozhatja a policisztás ovárium szindróma (PCOS), bizonyos májproblémák, illetve ösztrogént termelő daganatok, ilyen a petefészek- vagy a mellékvesedaganat. Szintén előidézheti némi súlytöbblet, hormonális fogamzásgátlók, bizonyos antibiotikumok, illetve egyes skizofrénia elleni gyógyszerek szedése, valamint hormonterápia. Ezenkívül nagyban hozzájárulhat a stressz, a túlzott alkohol- vagy szójafogyasztás, sőt a gyomirtásra használt atrazin, illetve egyes ipari-kémiai folyamatok melléktermékei, például a dioxin is előidézheti.

A magas ösztrogénszint növeli a vérrögképződés és a stroke kialakulásának kockázatát, ezért ha hormonális fogamzásgátlót szedsz, erre kifejezetten oda kell figyelni. Az ösztrogéndominancia emellett hosszú távon növeli az emlő-, a petefészek- és az endometrium daganatok kialakulásának esélyét is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.