Így változik a hüvely a változókorban

A menopauza nemcsak a hüvelyben, hanem az egész urogenitális (húgy- és ivarszervi) rendszerben okoz változásokat. Nézzük, mit tehetünk ellene!

A változókor a 40-es évek második felétől kezdődik, amikor az ösztrogénszint folyamatos csökkenésének következtében a menstruáció rendszertelenné válik, majd végleg elmarad.

A VÁLTOZÓKOR A 40-ES ÉVEK MÁSODIK FELÉTŐL KEZDŐDIK. FOTÓ: GETTY IMAGES
A VÁLTOZÓKOR A 40-ES ÉVEK MÁSODIK FELÉTŐL KEZDŐDIK. FOTÓ: GETTY IMAGES

A változókor tünetei:

  • szabálytalanná váló menstruációs ciklus
  • hőhullámok
  • verejtékezés
  • alvászavarok
  • fejfájás
  • hangulatingadozások, ingerlékenység, érzékenység
  • súlygyarapodás
  • bőrszárazság
  • ritkuló haj
  • csontritkulás
  • libidó csökkenés

Változókori hüvelyszárazság és vizelettartási zavarok

A méh, a hüvely és a húgyhólyag (együtt urogenitális szervek) ösztrogénérzékeny szervek, amelyekre hatással van a nemi hormonok szintjének csökkenése.  A posztmenopauzában minden második nőt tartósan érintenek annak negatív következményei.

Tünetei:

  • hüvely- és vulvaszárazság, gyakoribb bakteriális fertőzések,
  • éjszakai vizelés,
  • vizelési- és vizelettartási problémák,
  • hüvelyi atrófia (sorvadás),
  • fájdalmas szexuális aktus,
  • méh-előreesés (prolapszus).

A tünetekhez pedig égő érzés, viszketés és kellemetlen szag is társulhat!

Húgy- és ivarszervi változások a változókorban

A női nemi szerveket és az alsó húgyutakat is érinti a menopauza utáni ösztrogénhiány, amely a szövetek rugalmasságát és nedvességtartalmát biztosító anyagok, a kollagén-, a hialuronsav- és az elasztin-tartalom csökkenésével jár. Ennek következtében a hámszövet elvékonyodik, a simaizomsejtek működése megváltozik, a kötőszövet sűrűsége pedig megnő. A változások a hüvely rugalmasságának csökkenésével, hüvelyszárazsággal, a hámszövet fokozott sérülékenységével járnak. Ugyanakkor a hüvely enyhén savas pH-ja lúgos irányba tolódik, ami a hüvelyflóra egyensúlyának felborulását eredményezi: csökken a hüvely baktériumokkal és más kórokozókkal szembeni ellenállása, ami a hüvelyi és húgyúti fertőzések gyakoribb előfordulását vonja maga után.

A tartósan fennálló változókori intim szárazság és vaginális atrófia hosszú távú kezelést igényel. Van, akinek ellenjavallt, van, aki tart a hormonterápiától. Szerencsére ekkor is vannak hatásos és biztonságos alternatívák a probléma kezelésére!

A petefészkek által termelt ösztrogén, azaz tüszőhormon hiánya okozta urogenitális atrófia tünetei, mint a hüvelyszárazság, viszketés, égő érzés, vizeletszivárgás, gyakori vizelés, nocturia (éjszakai vizelés) és késztetéses inkontinencia gyakran fordulnak elő a változókorban és a későbbi életszakaszban is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Van segítség!

A legtöbb nő szégyelli, és nem mer szakemberhez fordulni a problémájával, pedig a tünetek önmaguktól nem múlnak el, kezelés nélkül komoly életminőségromlást eredményeznek, szövődményekkel járhatnak! Fontos, hogy megértsük: nem vagyunk egyedül a problémánkkal, a változókor egy természetes állapot, amelynek kellemetlen tünetein kell és lehet is segíteni!

1. Hormonmentes terápia: célszerű ápoló, nedvesítő összetevőket tartalmazó kombinált készítményeket kúraszerűen, szükség szerint akár hosszú távon is használni. Ezek változatos összetételűek: hialuronsavat, tejsavat, gyógynövénykivonatokat, ápoló olajokat, esetleg probiotikumokat tartalmaznak, amelyek nemcsak hidratáló, hanem tartósan regeneráló hatásúak is.

2. Intimlézeres kezelés:
a változókori hüvelyszárazság enyhítésére is adhat lehetőséget. A kezelés során a lézerrel megerősítik a hüvelyhám alatti kötőszövetet, vagyis újra rugalmassá teszik a hüvely falát, így a későbbiekben nem kell a berepedezéstől, a fertőzésektől és a fájdalomtól tartani.

3. Intimtorna:
a vizelettartási zavarokon segíthet az intimtorna és más, belső izmokat megmozgató torna, amelyeknek rendszeres gyakorlása jelentősen enyhítheti a tüneteket. Súlyosabb, vizeléssel összefüggő tünetek esetén indokolt lehet a hormonterápia, ösztrogéntartalmú, lokális készítményekkel.

4. Életmőd:
nem utolsósorban a kiegyensúlyozott étrend, a megfelelő folyadékbevitel, a dohányzás kerülése, valamint a rendszeres testmozgás is enyhíti a kellemetlenségeket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.