Női ciklus: ha ezt tapasztalod, mindenképp fordulj orvoshoz

Mikor jön el az a pont, amikor fel kell keresni az orvosunkat? Milyen jelek utalhatnak arra, hogy baj van? Mi állhat a cikluszavar hátterében?

Egy női menstruációs ciklus általában 28 napos, de ha többször is előfordul, hogy 21 napnál gyakrabban, esetleg 35 napnál ritkábban jelentkezik a menzeszünk, akkor cikluszavarral lehet dolgunk. Olyankor is érdemes kivizsgáltatni magunkat, ha túl erős és fájdalmas a vérzés, vagy ha 3 hónapnál hosszabb ideig marad ki. Ebben az esetben ki kell zárni a terhességet, és az is előfordulhat, hogy a változókor miatt jelentkezik ritkábban a menstruáció.

ÉRDEMES KIVIZSGÁLTATNI MAGUNKAT, HA TÚL ERŐS ÉS FÁJDALMAS A VÉRZÉS. FOTÓ: GETTY IMAGES
ÉRDEMES KIVIZSGÁLTATNI MAGUNKAT, HA TÚL ERŐS ÉS FÁJDALMAS A VÉRZÉS. FOTÓ: GETTY IMAGES

Mire figyeljünk?

A menstruációs vér színe, szaga, állaga, mennyisége mindenkinél más, de ha eltér a megszokottól, keressük fel a nőgyógyászunkat!

  • Ha kifejezetten bűzös lesz, akár nemi úton terjedő betegség is állhat a háttérben.
  • A pirosas, narancssárgás árnyalat bakteriális fertőzést jelezhet.
  • A vizesen rózsaszín váladék esetében vashiányt, vérszegénységet feltételezhetünk.

Ha túl rövid a két menzesz között eltelt idő

Ha rendszeresen 28 napnál rövidebb időtartam telik el két menstruáció első napja között, ugyancsak forduljunk orvoshoz, mert a gyakori vagy nagy mennyiségű vérveszteség vérszegénységhez vezethet. A háttérben állhat hormonzavar, valamilyen gyulladás, de jó- vagy akár rosszindulatú daganat is.

Ha túl ritkán menstruálunk

A túl ritka menstruáció arra utal, hogy nem következik be szabályos módon peteérés és tüszőrepedés. A ritkán menstruáló nők nem, vagy csak nagyon nehezen esnek teherbe. A jelenség hátterében a hormonális rendszer valamiféle zavara állhat, amelyet alapos kivizsgálás után általában gyógyszeresen kezelnek.

Számos nőgyógyászati probléma, köztük a cikluszavar és a PMS hátterében is valamilyen hormonális zavar áll, amelyek a természetes családtervezést is derékba törhetik. Segítünk, mert van lehetőség arra, hogy hormonmentesen rendezd a ciklusodat!

Ha rendszertelen a vérzésünk

A rendszertelen vérzés a korai menopauza jele is lehet. A ciklus ilyenkor teljesen felborul, fokozott vérzéssel is járhat, de olyan is előfordulhat, hogy a menzesz valamennyi tünetét produkálja a szervezet, mégsincs vérzés. A korai menopauza a cukorbeteg nőknél nagyon gyakori. Rendszertelen vérzést okozhat a PCOS (policisztás ovárium szindróma) is, amely rendkívül összetett, nőgyógyászati-belgyógyászati-endokrinológiai kórkép, amelyet alaposan ki kell vizsgálni. De a szabálytalan menstruáció a pajzsmirigy működési zavarainak, különböző gyulladásoknak és daganatoknak is lehet tünete.

Ha túl erős a menstruációnk

A korábbiaktól eltérő módon megnyúlt idejű, fájdalmas görcsökkel járó, erősebb vérzés esetén mindenképpen valamilyen nőgyógyászati problémára kell gyanakodnunk. A hátterében állhat mióma, azaz a méh simaizomszövetén keletkező jóindulatú sejtburjánzás, de rosszindulatú daganat is, például a méhizom vagy a méhnyálkahártya rákos megbetegedése. Jelezhet pajzsmirigyproblémákat, endometriózist, de kiválthatja méhen belüli fogamzásgátló eszköz is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Menstruációt megelőző barnás folyás

„Amennyiben a menstruációt pár napig barnás folyás előzi meg, az rendszerint progeszteronhiányra utal. A probléma nemcsak kellemetlen tünetekkel járhat (pl. migrén, mellfeszülés, csökkent libidó), de a teherbe esést is megnehezíti, valamint megnöveli a vetélések esélyét is. Progeszterontartalmú készítményekkel a hiány kezelhető, ám emellett érdemes az állapot okait is felkutatni (pl. pajzsmirigyzavar)” – mondja dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa.

Szervezetünk kiegyensúlyozott működése érdekében sportoljunk rendszeresen, táplálkozzunk egészségesen, találjuk meg a módját a stressz levezetésének, és figyeljünk oda a megfelelő mennyiségű és minőségű pihenésre is!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra