A magas ösztrogénszint mind a nők, mind a férfiak esetén kellemetlen tünetekkel járhat. Mivel a nőknél a tünetek kevésbé specifikusak, sokszor hosszú időbe telik a diagnosztizálása – ezalatt pedig a beteg életminősége romolhat. Férfiaknál a tünetek alapján könnyebben felállítható a diagnózis.
Mit jelent az ösztrogéndominancia, mikor alakul ki?
A szervezet hormonháztartása olyan, mint egy érzékeny műszer. Ha tökéletes egyensúly van, akkor a szervezet is megfelelően működik – ha azonban felborul az egyensúly, azt a különféle tünetek és betegségek jelezhetik.
A női test két rendkívül fontos hormonja az ösztrogén és a progeszteron. Ha a kettő aránya megváltozik, és jelentős túlsúlyba kerül az ösztrogén, akkor ösztrogéndominanciáról beszélhetünk, amelynek változatos tünetei lehetnek.
Az ösztrogéndominancia kiváltó okai lehetnek:
- életkor:
bizonyos életkor felett a progeszteron szintje csökken, így az ösztrogén
relatív túlsúlyba kerül.
- testsúly:
mivel az ösztrogén a zsírszövetben is képződik, ezért a magasabb
testzsírszázalékkal rendelkezőknek gyakran van ösztrogéndominanciájuk.
- gyógyszerek: hormonális fogamzásgátlók, hormonterápia, bizonyos antibiotikumok, egyes
skizofrénia elleni gyógyszerek is kiválthatják ezt az állapotot.
- stressz: a
szervezet a stressz hatására kortizol hormont termel, a nagy mennyiségű
kortizol pedig kimerítheti a szervezet progeszterontermelő képességét.
- alkohol:
a túlzott alkoholfogyasztás megnövelheti az ösztrogénszintet és csökkentheti a
szervezet ösztrogénlebontására (metabolizálására) való képességét.
- májproblémák: ha
a máj nem működik megfelelően, túl sok ösztrogén halmozódhat fel.
- ösztrogént termelő daganatok:
granulosa sejtes petefészekdaganat, mellékvesedaganat.
Mivel járhat az ösztrogéndominancia?
- Puffadás,
- duzzadt,
érzékeny mellek,
- csomók
a mellekben,
- libidó
csökkenése,
- hangulatingadozás,
- fejfájás,
- szorongás,
súlyos esetben pánikrohamok,
- hízás,
- hajhullás,
- hideg
kezek és lábak,
- álmosság,
fáradtság,
- memóriazavarok.
Ezenfelül cikluszavar és PMS is előfordulhat. Minél magasabb az ösztrogénszint, annál inkább felerősödhetnek a premenstruációs szindróma (PMS) tünetei, azaz a havi vérzést megelőző 7-10 napban jelentkező panaszok, például a puffadás, a hátfájás, a hangulatingadozás, a feszültség.
Ha többször is előfordul, hogy 21 napnál gyakoribb, esetleg 35 napnál ritkább a menzeszünk, akkor cikluszavarral lehet dolgunk. Már kórosnak tekintjük, ha a vérzés az átlagosnál jóval rövidebb vagy hosszabb ideig tart, rendszertelen, élénk színű, fájdalmas, alvadékos, túl rövid vagy túl hosszú időszakok elteltével jelentkezik, illetve, ha a menstruáció akár három hónapnál tovább is kimarad. Cikluszavart a megnövekedett ösztrogénszint is okozhat, így érdemes kivizsgáltatni, mi állhat a háttérben.
Mit tehetünk az ösztrogéndominancia ellen?
Az ösztrogéndominancia jelenléte egyszerű vérvétellel kizárható. Enyhe esetekben az állapot életmódbeli változtatásokkal kezelhető, így a tünetek akár teljes elmúlása is elérhető.
Az ösztrogéndominancia kezelésére alkalmazható módszerek:
- diéta: általában alacsony zsír- és magas rosttartalmú diétát javasolnak az állapot kezelésére, de minden esetben szakorvos vagy dietetikus utasításait kell követni!
- gyógyszeres kezelés: léteznek különféle gyógyszerek az ösztrogéntermelés gátlására, amelyek típusát és adagolását az alapbetegség (endometriózis, tumor, női terméketlenség esetén a mesterséges megtermékenyítés segítése stb.) határozza meg.
- műtét: a női szervezetben az ösztrogén legnagyobb mennyiségét a petefészkek termelik, így eltávolításukkal csökken a hormonszint – ezt a művi menopauzának is nevezett radikális eljárást azonban csak kivételes esetekben alkalmazzák az ösztrogéndominancia kezelésére.