A vas legfontosabb feladata az oxigén és a szén-dioxid szállítása, de az izomsejtek anyagcsere-folyamataiban is jelentős szerepet tölt be. Kemény fizikai munka, amatőr vagy profi sport mellett megnő a szervezet vasigénye. Ennek oka, hogy az izmok oxigénellátását biztosító fehérjére (mioglobin) intenzív terhelés esetén még nagyobb szükség van. Az izmok működéséhez, összehúzódásához oxigén szükséges, és a sporttal kifejlesztett izomtömeg oxigénnel való ellátásához több és jó minőségű, vastartalmú mioglobin kell.
A női sportolók 15-35, míg a férfiak 3-11%-a érintett vashiánnyal (például a 2012-es olimpián Paula Findlay kanadai triatlonista utolsó helyezést ért el, később kiderült, hogy vashiányos volt).
Vas hiányában csökken a vörösvérsejtképzés, ami sportolóknál a koncentráció és a sportteljesítmény hanyatlásához vezet: romlik az állóképesség, gyengül az izomerő. Ezenfelül idő előtti laktát-acidózis, fáradtság, étvágytalanság, vazomotoros zavarok, izomgörcsök és motivációcsökkenés is jelentkezhet, ezek miatt pedig gyakrabban következhetnek be sérülések.
A napi ajánlott vasbevitel a nemtől és az életkortól is függ. Általánosságban elmondható, hogy a gyermekek, idősek, várandósok és sportolók esetében fokozott a vasszükséglet:
- férfiak
és menopauzán átesett nők esetében napi 8 mg,
- menstruáló
nők esetén napi 18 mg,
- várandósság
idején közel napi 30 mg.
Mi a megoldás? Vaspótlás okosan!
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság 2019-es ajánlása szerint vashiányos sportoló esetén a táplálékkal való magasabb bevitel mellett magas dózisú vaspótlás szükséges.
Az ételekben található vasmennyiségnek csupán töredéke, körülbelül tíz százaléka szívódik fel, ezért egyáltalán nem mindegy, miből mennyit és mivel fogyasztunk. Mind a növényi, mind az állati eredetű alapanyagok tartalmaznak vasat, de nem azonos mennyiségben és formában, emiatt a szervezetben való hasznosulásuk is eltérő. A húsokban, főleg a vörös húsokban – ide tartozik a marha vagy a sertés –, valamint a belsőségekben, köztük a májban könnyen és jól felszívódó, úgynevezett hemvas található. Még jobb, ha ezeket C-vitaminban dús köretekkel fogyasztjuk, legalább heti ötször!
Ezzel szemben a növényi élelmiszerekből kevésbé szívódik fel a vas, hiába fogyasztanak a vegánok és a vegetáriánusok gyakran magas vastartalmú növényeket, csonthéjas gyümölcsöket. Nekik különösen fontos, hogy figyeljenek az étrend összeállítására, a megfelelő mennyiségű vasat tartalmazó ételek rendszeres fogyasztására (teljes kiőrlésű termékek, zöldségek) vagy a vaspótlásra!
A vas felszívódását segíti a C- és a D-vitamin. Per os vaspótlás során vas-(II) és vas-(III) tartalmú vaspótló gyógyszerek állnak rendelkezésre, amiket legalább 3 hónapig kell szedni.
Az emésztőrendszeri mellékhatások és a vas-(II) körülményes szedése (a legtöbb ilyen vaspótlót üres gyomorra kell bevenni) miatt sokan nem tudják megfelelő ideig szedni, ilyenkor előnyös a magas, 100 mg vastartalmú Maltofer. A hatóanyaga egyedülálló kémiai szerkezetű vas-(III)-at, azaz háromvegyértékű vasiont tartalmazó komplex, amely a szervezet számára számos előnnyel jár.
1. Nem lép kölcsönhatásba a legtöbb étel- és italösszetevővel, gyógyszerrel, azaz étkezéskor is bevehető, de attól függetlenül is.
2. Felszívódását a szervezet vasigénye szabályozza (annyi szívódik fel, amennyi szükséges, a többi ürül), a vas-(II)-tartalmú vaspótlókhoz képest pedig jóval kevesebb gyomor-bélrendszeri mellékhatással jár a szedése.
3. Laktóz- és gluténmentes, vegán gyógyszer.
4. Szabályozott felszívódásának köszönhetően több évtizedes forgalmazása alatt még véletlen túladagolása esetén sem írtak le toxikus szövődményt.
A Maltofer más vas, mint a többi
A recept nélkül kapható Maltofer rágótabletta és szirup vashiány kezelésére, megelőzésére alkalmas hatásos, szabályozott felszívódású, magas vastartalmú, a vasat egyedülálló formában tartalmazó vaspótló gyógyszer. Jobban hasznosul és kevesebb mellékhatással jár, ha a rágótablettát étkezéskor, a szirupot pedig ízlés szerint gyümölcs- vagy zöldséglébe, tejbe keverve vesszük be. Más típusú vaspótlókkal szemben a Maltofer nem lép kölcsönhatásba a gyakoribb étel- és italösszetevőkkel, együtt bevett gyógyszerekkel, vitaminokkal vagy nyomelemekkel sem.
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!