A torokfájás egy meglehetősen gyakori panasz, amelyet – főleg az őszi-téli időszakban – szinte mindenki megtapasztal. A kifejezés egy jellegzetes égető, szúró, kaparó érzést takar, amelyet gyakran az alábbi tünetek is kísérnek:
- fájdalom vagy karcos, kaparó érzés a torokban;
- beszédre fokozódó fájdalom;
- nehezített, fájdalmas nyelés;
- megnagyobbodott, fájdalmas nyaki nyirokcsomók;
- duzzadt, vörös mandulák, amelyek felszínén szürkés, lepedékes, fehér foltok is előfordulhatnak;
- rekedtség;
- kellemetlen szagú lehelet.
Fontos tudni, hogy a torokfájás általában nem önmagában jelentkezik, hanem az esetek többségében egyéb, felső légúti megbetegedésre utaló tünetek – például láz, köhögés, orrfolyás, orrdugulás, ízületi- és izomfájdalmak, hányinger és hányás, valamint gyengeség – is kapcsolódnak hozzá – olvasható az Egészségvonal összefoglalójában. De vajon melyek a leggyakoribb okok, és mikor kell mindenképpen orvoshoz fordulnunk? Mutatjuk.
A torokfájás lehetséges okai
A torokfájás egy igen általános tünet, hátterében éppen ezért számos ok állhat. Az alábbiakban a leggyakoribbakat ismertetjük.
1. Torokgyulladás: a torokgyulladás leggyakrabban vírus vagy baktérium okozta fertőzés, illetve a környezetben előforduló irritáló anyagok belélegzése miatt lép fel. Jellegzetes tünete, hogy fájdalmas, kaparó és égető érzés jelentkezik a torokban, amely mellé gyakori tüsszentés, orrfolyás, fejfájás, láz és köhögés is társulhat. A torokfájás általában néhány nap alatt elmúlik, a többi panasz azonban akár egy hétig is fennállhat. Mivel legtöbbször vírus okozza a torokgyulladást, az esetek többségében szükségtelen a antibiotikumos kezelés.
2. Mandulagyulladás: a mandulagyulladás jellemzően baktériumfertőzés következtében alakul ki. Fő tünete a torokfájdalom, amely nyelésre erősödik és gyakran a fülbe sugárzik. A torokmandulákon fehér felrakódások látszanak. Kisgyermekeknél az is előfordulhat, hogy nem fájlalják a torkukat, inkább hasfájásra panaszkodnak, az ételt pedig elutasítják. Fogjunk gyanút, ha láz, rossz közérzet, kellemetlen szagú lehelet, fejfájás és hányás is jelentkezik. Egyértelmű jelek a garat hátsó falán látható vörös duzzanatok vagy kis fehér foltok. Ezenkívül a nyaki nyirokcsomók is megduzzadhatnak és érzékennyé válhatnak.
3. Gégegyulladás: általában a felső légutak fertőzése következtében alakul ki a gégegyulladás, amely tulajdonképpen a gégét borító nyálkahártya, valamint a gégét alkotó porcok, izmok és szalagok megbetegedését jelenti. A fertőzés a hangszalagokra is átterjedhet, a hangszalagok emiatt váladékozni kezdenek – erre a rekedtség és a hang átmeneti elváltozása hívja fel a figyelmet. A torokfájáson kívül tehát a rekedtség, illetve a gyakori torokköszörülés is jellemző tünete. Súlyosabb esetben gégeduzzanat is érzékelhető.
4. Gégefedő heveny gyulladása: a gégefedő gyulladása (epiglottitis) kialakulhat önállóan, vagy a környező területek megfertőződése révén is. Vírus is okozhatja, de a leggyakoribb kiváltója a Haemophilus influenzae B baktérium okozza. Vegyi anyagok belélegzésének, illetve éles tárgy vagy étel légutakba kerülésének következménye is lehet a gyulladás, de ilyen okból igen ritkán fordul elő. A hirtelen kialakuló magas láz, a nyelésre jelentkező erős fájdalom, a légzés alatt – elsősorban belégzéskor – hallható sípoló hang, valamint a gombócos-galuskás beszéd utalhat erre a problémára.
5. Krónikus orrmelléküreg-gyulladás: az orrmelléküreg-gyulladás során keletkező, gennyes orrváladék lefolyik a torok hátulsó részén. Ez pedig gyakori torokköszörüléssel, rekedtséggel és torokfájással is járhat.
6. Allergia: szénanátha és ételallergia esetén is előfordulhatnak torokfájásszerű tünetek, például kellemetlen torokkaparás.
7. Reflux: refluxról akkor beszélhetünk, amikor a savas gyomortartalom visszajut a nyelőcsőbe. Ez akár nyelőcsőgyulladáshoz is vezethet. Legjellemzőbb jelei közé tartozik a gyomorégés, a nyelési nehézség, a torokban jelentkező gombócérzés, a rekedtség, valamint a száraz köhögés is.
8. Vírusfertőzések: bizonyos vírusfertőzéseket is torokfájás kísér. Ide sorolható egyebek mellett az influenza, a mononukleózis, a kanyaró, a bárányhimlő, a krupp és a koronavírus-fertőzés is.
A fentieken túl a száraz beltéri levegő; a hangos, hosszan tartó, szünet nélküli beszéd; a fokozott pszichés megterhelés (stressz); a beteg épület szindróma; a dohányzás; a nyelv, torok vagy gége rosszindulatú daganatai, valamint a Sjögren-szindróma is okozhat torokfájást.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
A torokfájás leggyakrabban csupán a közönséges megfázás bevezető tünete, amely néhány nap múlva magától elmúlik. Vannak azonban olyan esetek, amikor érdemes minél előbb orvoshoz fordulni. Feltétlenül keressük fel háziorvosunkat, ha az alábbiakat tapasztaljuk:
- fokozódó nyelési nehezítettség;
- gombócérzés a torokban;
- fülfájás;
- bőrkiütések;
- szájzár;
- magas láz;
- 2 hétnél tovább tartó rekedtség;
- az arc vagy nyak duzzanata.
Gyermekünket is haladéktalanul vigyük el orvoshoz, ha gombócérzésre, nehézlégzésre vagy nyelési nehezítettségre panaszkodik. Egy-két nap alatt nem enyhülő, illetve lázzal, hányással, elesettséggel kísért torokfájdalom esetén szintén ajánlott felkeresni a házi gyermekorvost vagy a gyermekorvosi ügyeletet.