A torokfájás kezelésére számos természetes módszer ismert a kamillából vagy zsályából készült gyógyteától a sós vizes öblögetésig. Kevesebb szó esik ugyanakkor a moha gyógyhatásairól, pontosabban az izlandi zuzmóéról. A latin nevén Cetraria islandicaként ismert növény igen gazdag kalciumban, káliumban, foszforban, jódban, illetve különböző vitaminokban. Hatóanyagai nyugtató, regeneráló hatást fejtenek ki az irritált nyálkahártya felületén.
Évszázadok óta használják
A népi gyógyászat a zuzmót már a 17. században is használta, elsősorban légzőszervi panaszok és tüdőbetegségek kezelésére. Hatásait a közelmúltban is vizsgálták 61 véletlenszerűen kiválasztott betegen, aki az izlandi zuzmó hatóanyagát szedte be: a készítmény a torokfájást és a rekedtséget is hatásosan enyhítette. Még hatásosabb volt úgy, hogy egy másik gyógynövénnyel, a fehérmályvával (más néven orvosi zilizzel) kombinálva használták. A növény gyökeréből készült főzet a köhögés intenzitását és gyakoriságát is csökkentette a betegeknél.
A növények gyógyhatását az Egészségügyi Világszervezet is számon tartja, felmérésük szerint a torokfájással vagy gégegyulladással orvoshoz forduló gyermekek 86 százalékánál a tünetek jelentősen enyhültek a két növény használatát követően. A torokfájás pedig a megfázás egyik leggyakoribb kísérője: a kutatás szerint a gyermekek 81 százalékánál jelentkezik a nátha egyik tüneteként.
Kiválthatná a paracetamolalapú készítményeket
Az ilyen betegségek esetén a tünetek enyhítése érdekében érdemes természetes gyógymódokhoz fordulni. A patikák polcain lévő, torokfájás elleni készítmények nagy részének ugyanis a paracetamol az alapja, melynek túlzott használata komoly egészségügyi problémákat idézhet elő. A paracetamoltartalmú készítmények láz, illetve enyhe és középsúlyos fájdalom csillapítására alkalmasak, túlságosan gyakori használatuk viszont veszélyt jelenthet egyes emberek egészségére.
Normál esetben a paracetamol lebomlik a májban, de nagy dózisban a gyógyszer mérgező vegyületté alakul. Nagyon kicsi gyerekek és vese- vagy májkárosodott betegek esetében nem is javasolják a készítmények használatát, de az ő panaszaikat is enyhíthetik a zuzmó és mályva kivonatából készült termékek.
Forrás: Daily Mail Online