Az elmúlt hétvégén négy esetben összesen öt embert mentettek ki a vízből a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság egyenruhásai – derül ki a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság hétfői közleményéből. Az egyik esetben egy 41 éves férfi és 74 éves édesapja borultak fel csónakjukkal a Balatonlelle előtti vízterületen, miután a horgony felhúzása közben elszakadt a kötél, ráadásul mindez késő este történt. A baleset a parttól mintegy fél kilométerre történt, a vízirendőröknek azonban a vaksötétben is sikerült megtalálniuk a két férfit, akiket aztán a kikötőben átadtak a mentőszolgálat munkatársainak.
A rendőrségi közlemény hangsúlyozza, hogy a Balaton vize jelenleg 12-13 fok körüli. Így aztán rövid idő alatt kihűlhet az emberi szervezetben a tóban, és beállhat a hipotermia állapota. Mint az a Mayo Klinika leírásában olvasható, hipotermiáról abban az esetben beszélünk, ha a test maghőmérséklete 35 Celsius-fok alá süllyed, ami a szív, az idegrendszer és más szervek működésében is zavart okozhat, végül pedig szív- és légzésleálláshoz vezethet. Tünetként vacogás, remegés, elmosódott beszéd és motyogás, lassú és felszínes légzés, gyenge pulzus, mozgáskoordinációs zavarok és gyengeség, zavartság és eszméletvesztés figyelmeztethet a problémára.
A rendőrség a balesetek elkerülése érdekében az alábbi tanácsok és szabályok megfogadását, betartását javasolja a Balatonon.
- November 1. és március 31. között tilos éjszaka (22 és 6 óra között) vízijárművekről horgászni.
- A viharjelzési szezon lezárultával különösen fontos elolvasni a Hungaromet időjárás-előrejelzését, mielőtt vízre szállnánk.
- Csónakkal a parttól számított legfeljebb 1500 méter széles vízterületen szabad közlekedni. A tilalom az A, B és C kategóriájú tanúsítvánnyal rendelkező csónakokra nem vonatkozik ugyan, de a rendőrök javasolják ilyen esetekben is az 1500 méteres korlát betartását. Az 1500 méteres sávot elhagyó csónak felszerelését pedig – a kötelező felszerelésen túl – ki kell egészíteni egy feltöltött állapotban lévő, folyamatosan bekapcsolt, üzembiztos, vízálló kivitelben vagy tokban elhelyezett mobiltelefonnal, valamint a csónakban ülők számával megegyező mentőmellénnyel és tartalék evezővel. Ez egyébként az 1500 méteres sávot el nem hagyóknak is erősen ajánlott.
- A legalább 7,5 kilowatt teljesítményű elektromos motorral hajtott csónakok korlátozás nélkül közlekedhetnek, ha a csónak vezetője legalább kishajó-vezetői képesítéssel rendelkezik. Ebben az esetben is javasolt egy feltöltött tartalék akkumulátor megléte.
- A hidegebb időben való hajózás, víziközlekedés során nagyon fontos az általános mentőeszközök megléte, a mentőmellény viselése, annak jó minősége, használhatósága.
- Biztonságot ad az irányt és a saját pozíciót is mutató eszközök (iránytű, GPS, radar) használata. Javasolt a GPS alkalmazása (szintén feltöltött akkumulátorral, vízhatlan tokban) a lényeges pontok (legközelebbi partszakasz, legközelebbi és a környező kikötők) elmentésével.
- A segélykérések során hívható a 112-es segélyhívószám, amelyre már a segélykérő helyadatai is rögtön eljutnak, amennyiben IOS vagy Android rendszerű okostelefonról indítják a hívást. Ezzel együtt javasolt, hogy baj esetén inkább a 1817-es vízi segélyhívót tárcsázzuk, mert a segítség így sokkal gyorsabban érkezhet. A 1817-re indított hívással közvetlenül a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányág központját érjük el. Ajánljuk gyorsgombra állítani a segélyhívót, hogy az akár egyetlen mozdulattal hívható legyen!
- Legyen kéznél működőképes, vízmentes lámpa, amellyel jelezni tudunk a mentőegységek felé.
- Hirtelen feltámadó szél vagy leereszkedő köd esetén azonnal érdemes felvenni a mentőmellényt.
- Ha a csónakon, vagy hajón van fürdőlétra, akkor javasolt a leengedése már a horgászat megkezdése előtt. Ha ugyanis valaki véletlenül a vízbe esik, akkor a réteges, vastag ruházat és a hideg víz miatt nem biztos, hogy létra nélkül vissza tud kapaszkodni.
- Fontos hogy lehetőleg társaságban induljunk horgászni. Ha egyedül megyünk ki a vízre, akkor is tudjon rólunk valaki, hogy hova megyünk, meddig maradunk, és a horgászhelyet is úgy válasszuk ki, hogy hallótávolságban legyen a part, illetve olyan helyre menjünk, ahol látó- vagy hallótávolságon belül más is horgászik.
- Ha a csónak felborul, azt semmi esetre se hagyjuk el, hanem kapaszkodjunk bele, és ha tudunk, másszunk fel rá. Ne próbáljunk meg kiúszni a partra, mert a sikernek a vastag ruházat és a hideg víz miatt csekély az esélye.
Borítókép: Getty Images