Egy finn tudós, Heikki Saari olyan hiperspektrális kamerát talált fel, amely korai stádiumban is kimutatja a bőrrákot. A képalkotó spektrometria a molekulák fényvisszaverési görbéjének mérésén alapul - olvasható a finn Műszaki Kutatóközpont (VTT) honlapján.
A kézi kamera két másodperc alatt egyszerre viszonylag nagy, 12 négyzetcentiméteres bőrfelületről tud képet alkotni. A szabad szemmel láthatatlan korai bőrrákot és előjeleit is fel lehet ismerni vele, így lehetővé válik a betegség korai kezelése - olvasható a VTT portálján.
Az első tesztek során a kamerát olyan bőrfelület vizsgálatára használták, amelyen a bőrrákot szinte mindig megelőző elváltozások - úgynevezett prekurzorok - voltak. Alkalmazták elmosódott körvonalú bőrrákos elváltozások határainak megállapítására is. Ilyen például a melanóma lentigo maligna nevű fajtája. Azért fontos megismerni a bőrrák pontos körvonalait, hogy a műtéttel sikerüljön eltávolítani a teljes daganatot.
A test különböző szöveteit úgy azonosítja a kamera, hogy spektrumuk eltér a felvételeken. A kezelendő tumor helyzetét és méretét úgy állapítják meg, hogy számítógépes módszerekkel elemzik a felvételeket. A folyamatban lévő kutatás során az eredményeket szövettani vizsgálattal igazolják.
Vérvizsgálattal is kimutatható a rák
Korábban a brit Országos Rákkutató Intézet konferenciáján mutattak be egy szintén nagyon fontos kutatási eredményt, amely nem más, mint egy vérvizsgálat, amellyel könnyen azonosíthatók azok a betegek, akiknek bőrdaganata továbbterjedt.
A melanómát különösen nehéz kimutatni és kezelni továbbterjedését követően. A Dundee Egyetem szakértői szerint a vérben lévő DNS-ben található TFP12 gén szintjének kimutatása a kulcs a bőrrák azonosításához. A Cancer Research UK rákkutató szervezet szerint a felfedezés gyorsabb diagnózist és új kezelések kifejlesztését teszi lehetővé.
Bebizonyosodott, hogy ha meg tudják határozni, hogy a daganat elkezdett-e terjedni a betegben, azzal jelentősen javíthatják a betegség legyőzésének esélyét.