5 furcsa tény a fáradtságról

Életünk egyharmadát alvással töltjük, mégis számos kérdés van az alvással és fáradtsággal kapcsolatban, amit nem tudunk megválaszolni - ezek közül listázunk és magyarázunk meg párat.

A fáradtság, stressz vagy túl sok alkohol hatására szimpatikus idegrendszerünk túlhajtott állapotba kerül, emiatt alakul ki a myokymia, azaz a tikkelő szem , ami amúgy teljességgel ártalmatlan.

És miért lesz vörös?

Így nézünk ki, ha nem alszunk eleget Az emberek átlagos alvásideje az utóbbi időben jelentősen csökkent: a legtöbben 7-8 óra helyett inkább csak 5-6 órát alszanak rendszeresen. Kevesen sejtik azonban, hogy ennek az alvásmegvonásnak bizony komoly ára van. Mégis mi? - kattintson! A szem bevörösödése mögött más ok áll: a fáradtság hatására agyunk elfelejt szólni, hogy pislogjunk gyakrabban, emiatt kevesebb folyadék halad át a könnycsatornákon a szemgolyók felé, a kiszáradás hatására a szemünkben található apró véredények begyulladnak, kitágulnak - szemünk pedig bevörösödik. Ráadásul ilyenkor viszketni is kezd, és ha megdörzsöljük, csak rontunk a helyzeten. Ilyenkor pihentessük szemünket pár percig.

Mitől karikásak a szemeink?

A szem alatt látható sötét karikákat a bőrünk alatt futó véredényeknek, valamint a szervezet dehidratáltságának köszönhetjük. A kiszáradás miatt a dermisz ugyanis veszít nedvességtartalmából, és az erek jobban kilátszanak a bőr alól. Ez a jelenség az esti órákban értelemszerűen erősebben tapasztalható, hiszen akkorra már valószínűleg több bögre vízhajtó kávét ittunk, és bőrünk is jóval szárazabb, amiről nagyban tehet a légkondicionálás és a központi fűtés. Ha fáradtak vagyunk, gyakrabban is dörgöljük meg szemünket, ami tovább irritálhatja az alatta húzódó bőrréteget is.

5 furcsa tény a fáradtságról
5 furcsa tény a fáradtságról. Fotó: Getty Images

Miért vagyunk sápadtabbak?

A stressz és a fáradtság, ahogy már említettük, fokozza a szimpatikus idegrendszer működését. Fokozódik az adrenalintermelés, hogy testünk ellensúlyozza a kimerültséget és ezzel fokozza reakciókészségünket és sebességünket. Emiatt azonban véredényeink összeszűkülnek, a bőrfelszín alattiak pedig szinte teljesen lezáródnak, ezért is nézünk ki sápadtabbak. Ezt tovább is ronthatja a dehidratáció: stresszes és fáradt állapotban ugyanis kevésbé figyelünk arra, hogy igyunk - vagy pedig kávét iszunk, ami vízhajtó hatása miatt ronthat a helyzetünkön. Sápadtságot okozhat emellett a vörösvérsejthiány: ezek a vérsejtek szállítják ugyanis az oxigént, hiányuk miatt pedig sokkal sápadtabbak és fáradtak lehetünk.

Tényleg az éjfél előtti alvás számít igazán?

Bármit is mondtak erről a szüleink, nem volt igazuk. Nem az számít, hogy mikor kezdünk el aludni, hanem az alvással töltött idő hossza és minősége a fontos. Egy nyolcórás alvás során 4-5 (egyenként 90-110 perces) alváscikluson megyünk keresztül, mindegyik ciklus 3 fázisból áll: ezek a könnyed, a mély és a REM-fázisok. A félreértés abból eredhet, hogy az éjszaka első felében a ciklusokban hosszabb a mélyalvás fázisa - ehhez köthető a sejt növekedése és önjavítása is. Azonban mindhárom fázis végigalvása egyformán fontos, és abból semmilyen egészségügyi problémánk nem származik, ha éjfél után fekszünk le aludni és később kelünk reggel.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Új lézeres kezelés segít a dúsabb hajkoronához

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +3 °C
Minimum: +1 °C

Folytatódik a borult, párás idő, az északkeleti országrészben maradhatnak ködös területek. Szitálás, a fagyos tájakon ónos szitálás nem kizárt. A légmozgás gyenge marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet -1 és +5 fok között várható. Az orvosmeteorológiai helyzetet továbbra sem rontják frontok, frontmentes időre készülhetünk az elkövetkező napokban.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra