A kevés alvás is jobb, mint a semmi?

Néha előfordulhat, hogy úgy alakul az életünk, hogy csak minimális időnk marad az alvásra. Ilyenkor felmerülhet bennünk a kérdés: feküdjünk le egy-két órára, vagy annak már semmi értelme és inkább maradjunk ébren?

Bizonyos élethelyzetekben nincs lehetőségünk eleget aludni, de az is előfordulhat, hogy a nulla alvás és az 1-2 órás pihenés között kell döntenünk. Egyik megoldás sem tűnik túl kellemesnek, de a szakértők szerint még a nagyon kevés alvás is jobb lehet, mint a semmi. Kutatások szerint ugyanis az, ha 18 órán át folyamatosan ébren vagyunk, körülbelül úgy hat a szervezetünkre, mintha 0,05 százalékos lenne a véralkoholszintünk, 24 óra folyamatos ébrenlét hatása pedig nagyjából 0,1 százalékos véralkoholszinttel egyezik meg - írta meg a Healthline .

alvás, alváshiány, kevés alvás
A nulla alvásnál minden jobb, még akár egy 20 perces szundikálás is.Fotó: Getty Images

Az alvás ezért nagyon fontos

Amikor alszunk, a testünk négy alvási cikluson megy keresztül, durván 90 percenként. Egy átlagos éjszakán 4-6 ilyen periódus megyünk át. A néhány órás alvás messze nem ideális, ugyanakkor lehetőséget ad a testünknek, hogy legalább egy ilyen szakaszon keresztülmenjen. Kutatások igazolják, hogy egy 90-110 perces alvás után kevésbé vagyunk bágyadtak és erőtlenek, mint egy 60 perces után. Egy átvirrasztott éjszakánál viszont minden jobb, még akár egy 20 perces szundikálás is.

Összegyűjtöttük mit kockáztatnunk , ha az alvásidőnkön spórolunk.

Ha teljes mértékben kihagyjuk az alvást, akkor csak egyre erőtlenebbek leszünk, és ez folyamatosan rosszabb és rosszabb lesz, egészen addig, míg végre le nem fekszünk. Ha még 1-2 órára sem dőlünk le, akkor koncentrációs zavarokra, gyengülő rövidtávú memóriára, az értékítéletünk romlására, hosszabb reakcióidőre, ingerültségre, alacsonyabb fájdalomküszöbre, illetve a stresszhormonjaink szintjének megemelkedésére számíthatunk.

Veszélyes az alváshiány

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mindenképpen ügyeljünk azonban arra, hogy az alváshiányos napokból ne legyen rendszer, mert a túl kevés alvás hosszú távon elég komoly egészségügyi kockázatot rejt magában. Ha például valaki rendszeresen 6 óránál kevesebbet alszik, annak 260 százalékkal nagyobb az esélye arra, hogy elaludjon az autója volánjánál ülve - nagyjából minden hatodik autóbalesetnek ez az oka. A krónikus alváshiány ráadásul gyengíti az immunrendszert, növeli az elhízás , a depresszió, a szorongás és a cukorbetegség kialakulásának kockázatát, negatívan hat a libidóra, valamint termékenységi zavarokat és szívproblémákat is okozhat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.