A kialvatlanság súlyos következményei

Rövid távon még hasznos is lehet a kialvatlanság, hiszen az agysejtek ilyenkor kidobják magukból az elhasznált sejteket. Hosszú távon azonban egészen nagy károkat okoz az agyban, ha nem alszunk.

Ha huzamosabb ideig nem tudjuk kipihenni magunkat, akkor növeljük az Alzheimer-kór vagy más idegrendszeri megbetegedések kockázatát - idézi az Index az olasz Marche Polytechnic University kutatóját.

Az Alzheimer-típusú elbutulás igen gyakori betegség - világszerte körülbelül 18 millió embert érint. Kialakulásáról és a kezelés lehetőségeiről bővebben az alábbi cikkünkben olvashat!

Rövidtávon segíthet, tartósan nagy bajt okoz

A kutatók olyan egereken végeztek vizsgálatokat, amelyek addig aludhattak, ameddig akartak, illetve olyanokon, amelyeket az első csoporthoz képest még nyolc óráig nem hagytak aludni, tehát enyhe kialvatlanságban szenvedtek. Egy harmadik csoport egeret pedig öt napon keresztül nem engedtek aludni: ezekkel próbálták szimulálni a krónikus kialvatlanságot .

Komoly betegség kialakulását eredményezheti a kialvatlanság
Komoly betegség kialakulását eredményezheti a kialvatlanság

Létezik egy gén, amely szabályozza a központi idegrendszer neuronjait támogató sejtek - úgynevezett gliasejtek - aktivitását, és ez a gén sokkal aktívabb alváshiány esetén. A kutatók úgy találták, hogy kiadós alvás után az egyik ilyen glia típusú sejt nagyjából az agyi szinapszisok 6 százalékában mutatott aktivitást, míg sokkal aktívabb volt egy kialvatlan egérnél. Az aktivitás növekedésével több agyi szinapszis épül le, vagyis most először mutatták ki, hogy az agyi szinapszisokat gyakorlatilag felfalja a kialvatlanság.

Ez egy ideig pozitív hatású, mivel felfrissíti az agyat. Krónikus kialvatlanság esetén azonban már komoly gondok is adódhatnak, amelyek a mikrogliasejtekkel vannak összefüggésben. Ezeket a sejteket többféle agyi rendellenességgel is kapcsolatba hozták, például az Alzheimer-kórral . Krónikus kialvatlanság esetén aktívabbakká válnak, és nagyobb gondot tudnak okozni: vagyis akik nem alszanak eleget, jobban kiteszik magukat a veszélynek, hogy valamilyen betegség fejlődik ki náluk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Változóan felhős időre számíthatunk, de az éjszaka első felében a keleti tájakon még több lehet a felhő, illetve az Északi-középhegység térségében hajnalra zúzmarás köd képződhet. A Tiszántúlon lassanként megszűnik a havazás, másutt csak kisebb hózápor fordulhat elő. Az északnyugati, nyugati szél helyenként élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított tájakon ennél jóval hidegebb, akár -10 fok körüli értéket is mérhetünk. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra