Az éjszakai alvás kulcsszerepet játszik memóriánk működésében. Míg alszunk, agyunk rögzíti emlékeinket, és összehangolja az újakat a régebbiekkel. A Lancaster Egyetem tanulmánya szerint azonban a délutáni szunyókálás össze is kuszálhatja memóriánkat , aminek eredményeképpen meg nem történt dolgok is bekerülhetnek emlékezetünkbe.
A vizsgálat részei
A vizsgálatban résztvevőket két csoportra bontották: az egyik csoport tagjainak ébren kellett maradniuk délután, míg a többiek maximum 1 óra 45 percre ledőlhettek szunyókálni. Ezután mindkét csoportot számítógép elé ültették, és megkérték őket, hogy koncentráljanak a képernyő közepén található pontra, míg a monitoron 48 különböző szó jelent meg a pont jobb vagy bal oldalán. Majd a résztvevőknek el kellett dönteniük, hogy mely szavakat látták és nem látták korábban megjelenni. A tesztszavak egyébként mind az alváshoz kapcsolódtak, mint például "ágy, nyugalom, éberség, fáradtság, álom, szundi, horkolás".
Annak a csoportnak a tagjai, akik ledőltek aludni, sokkal nagyobb valószínűséggel sorolták a korábban látottak közé azokat a szavakat, amelyek egyébként nem voltak rajta a 48 szavas listán. Az is kiderült, hogy a délutáni alvás csak agyunk egyik felében befolyásolja a memóriát. Az alvás a jobb agyféltekét arra ösztönözte, hogy több korábban nem látott szavat észleljen ismerősnek. A kísérlet eredménye szerint a jobb agyfélteke jóval érzékenyebb a hamis emlékekre, míg a bal agyfélteke sokkal jobban ellenáll nekik.
Forrás: medicalxpress.com