Agysejtek elvesztése miatt alszunk rosszabbul

Az idősebbek azért alszanak rosszabbul mert lassan elveszítik azokat az agysejtjeiket, amelyek segítenek "kikapcsolni", vagyis melyek felelősek a nyugodt éjszakai alvásért.

A szakemberek szerint az agy bizonyos részében található sejtek felelősek azért, hogy a tudatos gondolkodásunkat blokkolják. Ez pedig lehetővé teszi, hogy aludjunk. Ezek a sejtek azonban az idő múlásával folyamatosan pusztulnak, így idősebb korunkra egyre nehezebb lesz elérni a nyugodt pihenéshez szükséges állapotot.

A Harvard Medical School szakemberei szerint ez a jelenség különösen jellemző az Alzheimer-kóros betegekre, az ő alvásuk ugyanis a legtöbbször nagyon felületes, hajlamosak a felriadásokra.

"Egy hetvenéves személy átlagosan egy órával kevesebbet alszik éjjelente, mint egy huszas éveiben járó" - mondta Clifford Saper professzor, a kutatáshoz kapcsolódó tanulmány vezető szerzője. "A neuronok elvesztése magyarázat lehet az időskori alvászavarokra. Ez az új tudás új módszerekhez vezethet, amelyekkel hatékonyabban kezelhetjük az álmatlanságban szenvedő öregeket."

"Az magasabb a vérnyomása , és gyakrabban érinti a cukorbetegség is" - tette hozzá.

Agysejtveszteség miatt alszunk rosszabbul

Saper professzor és kollégái felfedeztek egy neuroncsoportot, mely patkányoknál és embereknél egyaránt az alvás kapcsolójaként működik. "Kísérletek során sikerült bizonyítani, hogy ezeknek a neuronoknak az elvesztése álmatlanságot okozott, és az állatok csak feleannyit aludtak, mint társaik, és gyakran felriadtak, az alvásuk töredezetté vált" - mondta.

Az állatkísérletek mellett a kutatók 45 idős ember agyát is tanulmányozták. A kísérletben részt vevők vállalták, hogy évekig szenzorokat viseljenek alvás közben, a haláluk után pedig a tudománynak ajánlották a szerveiket. A tudósok úgy találták, hogy azoknál, akiknek kevesebb neuronja volt egy meghatározott területen, sokkal rosszabbul aludtak , mint a többiek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatásról szóló tanulmány a című folyóiratban olvasható.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.