A kevés alvás negatív következményeiről rengeteg vizsgálat áll rendelkezésre
Tudjuk, hogy memória- és koncentrációs problémákat okoz, illetve növeli az elhízás, a cukorbetegség és a szívproblémák kialakulásának a valószínűségét. Arról azonban eddig kevesebbet lehetett tudni, hogy a túl sok alvásnak milyen következményei lehetnek. Egy új tanulmány a túl sok alvást összefüggésbe hozza az agyvérzés megnövekedett kockázatával - számolt be korábban a Medical News Today .
Nem világos, hogy függ össze az alvás és a stroke
Leng és munkatársai "hosszú alvás"-nak nevezték a napi 8 óránál hosszabb alvást; azt mondják, nem világos, hogyan függ össze a hosszú alvás a stroke megnövekedett kockázatával: a hosszú alvás oka-e az agyvérzésnek vagy pedig következménye. A kettő közötti összefüggést minden esetre sikerült kimutatniuk a vizsgálatukban, amelyben 9692 átlagosan 62 éves olyan személy vett részt, akiknek korábban nem volt agyvérzésük. A résztvevők egészségének az alakulását 9 és fél éven át követték; két kérdőívet töltettek ki velük egymástól négy évnyi időben: ezekben az alvási szokásaikról gyűjtöttek információkat. A 9,5 év alatt a résztvevők közül 346-an kaptak agyvérzést.
Az adatok alapján kiderült, hogy akik rendszeresen 8 óránál többet aludtak , azoknál 46 százalékkal nagyobb volt a valószínűsége a stroke kialakulásának, mint azoknál, akik átlagos mennyiségű időt, 6-8 órát aludtak éjszakánként. Azoknál pedig, akik a vizsgálat ideje alatt változtatták meg az alvási szokásaikat, és 6-8 óra helyett rendszeresen 8 óránál többet aludtak, négyszeresére nőtt az agyvérzés bekövetkeztének a veszélye.
A megváltozott alvási szokások épp az agyvérzés intő jelei?
Dr. Alberto Ramos, a floridai Miami Miller School of Medicine kutatója azt mondja, lehetséges, hogy a megváltozott alvási szokások éppen az agyvérzés előzetes intő jelei. Leng azonban úgy gondolja, hogy a megnövekedett alvási idő a növekvő fáradtságot és aluszékonyságot jelezheti, ami pedig a romló egészségi állapot tünete lehet. De a megnövekedett alvásigény az agyi véráram megváltozását is jelezheti - így valóban korai tünete lehet a közelgő agyvérzésnek. Egyelőre ezek csupán feltételezések; a pontos biológiai magyarázat egyelőre várat magára.
A kutatást Yue Leng, a Cambridge-i Egyetem közegészségüggyel foglalkozó kutatója vezette; eredményeiket korábban a Neurology című szaklap közölte.