Álmatlanság: mikor kérjünk orvosi segítséget?

Mindenkinek van időnként egy-egy rosszabb éjszakája, ha azonban az alvászavarok hónapokon át állandósulnak, az a munkánkra és a magánéletünkre is hatással van. Mikortól beszélhetünk insomniáról, és mikor kell orvoshoz fordulni a panaszokkal?

Egészségünk megőrzéséhez elengedhetetlen a rendszeres és megfelelő minőségű pihenés, enélkül sem a munkahelyen, sem a sportban nem tudunk maximális hatásfokkal működni. Azonban nem csak alvásunk van kihatással a mindennapjainkra, de fordítva is: a stresszes hétköznapok alvásunk minőségét is jelentősen befolyásolják. De meddig számít normálisnak egy-egy rosszabb éjszaka, és mikortól tanácsos orvoshoz fordulni a panaszokkal?

Az insomniák többsége másodlagos (szekunder, szimptómás, tüneti), azaz valamilyen testi vagy lelki betegség, pszichés állapot, kémiai anyag, életmódbeli vagy környezeti tényező a kiváltó oka. A primer (elsődleges, önálló) insomniák ritkák, ezek hátterében magyarázó ok nem található. Az alvászavarokról bővebben az alábbi cikkünkben is olvashat!

Mikortól beteges szintű az alvászavar

Insomniáról akkor beszélhetünk, ha az adott személy alvási problémái hosszabb ideig, rendszeresen fennállnak. Az alvásproblémáknak több típusa is ismert: előfordulhat, hogy sokáig tart az elalvás, vagy utána válik felületessé és a rövid alvásidő miatt egész nap nyomottak, fáradtak leszünk. Előfordulásuk igen gyakori, és bár nehéz pontos statisztikát készíteni, egyes kutatások szerint minden második embert érinti kisebb-nagyobb mértékben.

A rossz alvás munkánkat és magánéletünket is befolyásolja
A rosszalvásmunkánkat és magánéletünket is befolyásolja

Időnként mindenkinél jelentkeznek alvási nehézségek, orvosi problémává azonban akkor válik a dolog, ha ez olyan tartósan fennáll, hogy az már a hétköznapjaira is rányomja a bélyegét. Romlik például a beteg közérzete és nem tudja ellátni a rábízott feladatokat. Több kutatás is igazolta, hogy a problémát komolyan kell kezelni: az insomniában szenvedők kétéves megfigyelési időszak végén háromszor gyakrabban lettek depressziósok, mint azok, akik a felmérés kezdetén nem szenvedtek tőle. Ez megfordítva is ugyanúgy érvényes lehet, a szorongás, depresszió illetve különféle szenvedélybetegségek szintén okozhatnak insomniát.

Legtöbbször az átmeneti insomnia mögött a fent említett okok húzódnak, ez néhány naptól néhány hétig tartó alvászavart okoz. Hogyha az alvásproblémák legalább fél évig fennállnak, már krónikusnak tekinthető az állapot, és nagy valószínűséggel valamilyen mentális vagy belgyógyászati probléma, esetleg életmódbeli tényezők állnak mögötte. Ez utóbbi esetén feltétlenül javasolt konzultálni egy orvossal, hiszen az alváshiány tartósan a balesetveszélyt is fokozza, így nem csak saját egészségét, de mások testi épségét is kockára teszi az insomniás.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.