Az alvás során mérhető lassú rezgésű agyhullám-aktivitásnak kulcsszerepe van az emlékek megőrzésében. A kutatás szerint az oszcilláció ritmusára szinkronizált hangok lejátszása erősíti a rezgést és fejleszti a memóriát. A kutatók szerint a Neuron című szakfolyóirat internetes kiadásában megjelent eredmények könnyű és nem-invazív módot kínálnak a memória javítására.
"A módszer szépsége az alacsony erősségű auditív inger előállításának egyszerűségében rejlik. Ez a megközelítés egyszerre praktikus és etikus például az elektromos stimulációhoz viszonyítva. Ráadásul kézenfekvő eszközt ad a szakemberek kezébe az alvásritmus kiegyensúlyozására" - mondta Dr. Jan Born, a Tübingeni Egyetem szakértője.
Dr. Born és kollégái 11 pácienst vizsgáltak meg alvás közben, méghozzá különböző éjszakákon. A stimuláló hangok hatására a résztvevők jobban emlékeztek az előző este megtanult szó-asszociációkra. Az agyhullámokkal nem szinkron hangok azonban nem fejlesztették a memóriát. A kutatók elmondása szerint a hangstimuláció az alvás minőségét is javíthatja.