A SLEEP 2012 konferencián bemutatott MR-vizsgálati eredmények megmutatják, hogyan károsítja a kialvatlanság azokat a magasabb rendű agyi területeket, ahol az ételválasztás zajlik. Ez is azokat a korábbi kutatási eredményeket támasztja alá, amelyek kapcsolatot mutattak ki az alváshiány és az elhízás között.
A berkeley-i Kalifornia Egyetem kutatói Stephanie Greer vezetésével huszonhárom egészséges felnőtt résztvevőt vizsgáltak funkcionális mágneses rezonancia vizsgálattal (fMR). Egy vizsgálatot rendes alvás, egy másikat pedig elégtelen éjszakai alvás után végeztek. A résztvevők mindkét vizsgálat során értékelték, mennyire kívántak bizonyos élelmiszereket, amelyeket az MR készülékben mutattak nekik.
Az eredmények azt mutatták, hogy a kialvatlanság jelentős mértékben rontotta a frontális lebeny működését. Ez az agyi terület szabályozza a viselkedést és az olyan összetett döntéseket, mint az ételválasztás. "Nem mutattunk ki jelentős eltéréseket alváshiányt követően azokban az agyi területekben, amelyek az alapvető jutalmazási reakciókkal állnak összefüggésben" - magyarázta Greer. "Az agy magasabb rendű területeiről van inkább szó, különösen a frontális lebenyről, amely nem képes integrálni a különböző jelzéseket, amelyek normális esetben segítenek bennünket az étkezéssel kapcsolatos bölcs döntések meghozatalában."
A szakértő hozzátette, a frontális lebeny elégtelen információgyűjtése egy olyan agyi mechanizmusra utalhat, amely megmagyarázhatja az alváshiány és az elhízás közötti összefüggést.