Alvási pozíciónk így hat ránk

Számítások szerint életünkből körülbelül 25 évet alvással töltünk. Éppen ezért érdemes tudni például, hogy az alvás közben felvett különböző testhelyzetek hogyan hathatnak az egészségünkre.

Hanyatt fekvés

A háton alvás a test mellé helyezett kezekkel az egyik legjobb alváspozíció. Leveszi a terhet a gerincről, a nyakról és a karokról, javítja a tartásunkat, csökkenti a refluxot, akadályozza a mellek megereszkedését, csökkenti a fejfájások kialakulásának esélyét, és még abban is segít, hogy később kezdjen ráncosodni az arcunk. Hátránya lehet, hogy alvási apnoéban szenvedő embereknél erősítheti a horkolást. Jó ötlet lehet, ha párna nélkül alszunk hanyatt fekve, illetve ha egy párnával megtámasztjuk alulról a térdeinket, hogy még inkább levegyük a derekunkról a terhelést.

Egészségünkre is hat, hogy milyan pózban alszunk
Egészségünkre is hat, hogy milyen pózban alszunk

Hanyatt fekve alhatunk úgy is, hogy a kezeket és a lábakat széttárjuk: ez is ugyanolyan jó, mint a test mellé helyezett kezekkel alvás, viszont ilyenkor is megnőhet a horkolás esélye az arra hajlamosaknál.

Oldalfekvés

Ilyenkor valamelyik oldalunkon fekszünk előrenyújtott karokkal. Kutatások szerint a jobb oldalunkon inkább érdemes aludni, mivel ez pozitívabb hatást gyakorol a belső szerveinkre. Kismamák számára ez a legjobb alváspozíció. Ugyanakkor, mivel a felső láb nem kap elég támasztékot, megeshet, hogy fájni fog a nyakunk vagy a medencénk. A mellek és az arc öregedését is felgyorsíthatja ez a testhelyzet. Érdemes ebben a helyzetben a fej alá nagyobb párnát tenni, illetve lábaink közé is vehetünk egy párnát, hogy a felső lábat megtámasszuk.

A meztelenül alvás hatásairól részletesen korábbi cikkünkben olvashat!

Ha úgy alszunk az oldalunkon, hogy a lábakat enyhén behajlítjuk, a karokat a test elé helyezzük, illetve a fejet enyhén előredöntjük, akkor már kicsit hasznosabban tesszük. Kevésbé fog fájni a nyakunk és a hátunk, csökken a reflux és a gyomorégés esélye, és az apnoésok számára is könnyebbséget jelenthet. Abban is segít, hogy az agyból eltávozzanak a felesleges anyagok. Ebben a pózban viszont könnyebb elaludni a vállakat vagy a karokat. Érdemes a párnánkra selymes anyagot húzni, hogy ne gyűrődjön az arcunk és a nyakunk. A felhúzott térdekkel, oldalunkon végzett fekvést magzatpóznak hívják, és hasonlók vonatkoznak erre is.

Hason alvás

A szakértők nem javasolják. Bár egyes esetekben csökkentheti a horkolást, a nyakat és a gerincet feleslegesen terheli, stresszt ró a belső szervekre, és a ráncok kialakulását is meggyorsíthatja.

Forrás: brightside.me

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +10 °C

Sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén több gomolyfelhővel. Ez utóbbiakból délután néhol a Nyugat-Dunántúlon zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra