Alvásproblémával küzd? Lehet, hogy az alkohol az oka

Japán kutatók szerint az alkoholfogyasztás súlyosan károsítja az alvás regeneráló funkcióit. Az Alcoholism: Clinical & Experimental Research című szaklapban nemrég megjelent tanulmány szerint ugyanis az alkohol károsítja az idegrendszeri működési folyamatokat.

"Alapesetben alvás közben a pihenési és emésztési funkciókért felelős paraszimpatikus idegrendszer a domináns a stimuláló tevékenységekért felelős szimpatikus idegrendszer felett" - nyilatkozta Yohei Sagawa, az Akita Egészségtudományi Egyetem neuropszichiátriai tanszékének orvosa. - "Kutatásunk során megvizsgáltuk, miként hat az alkoholfogyasztás erre a komplementer kapcsolatra."

Ehhez Sagawa és kollégai a kísérletben részt vevő önkénteseknek alvás előtt különböző mennyiségű alkoholt adtak - alacsony dózisút (0,5 gramm), magas dózisút (1,0 gramm) és a kontrollcsoportnak semmit, majd elektrokardiogram segítségével megfigyelték az éjszakai alvásfunkcióikat.

Az eredmények szerint az alkohol pulzusszámnövelő hatása miatt rontja az alvási regenerációs funkciókat. Minél többet iszik valaki, annál inkább.

Egészségkvíz: hosszú életre számíthatsz, ha tudod erre a 10 kérdésre a választ

"Bár az alvásperiódus első fele rendben lezajlott, az autonóm idegrendszer funkcióinak elemzésekor kiderült, hogy az alkoholfogyasztás nem segíti az alvási folyamatokat, hanem az álmatlansághoz hasonló állapotot hoz létre" - nyilatkozta Sagawa.

"A rendszeresen alkoholt fogyasztókat ez a veszély még jobban fenyegeti, hiszen a paraszimpatikus idegrendszer működését károsító folyamatok már az egyszeri alkoholfogyasztásnál is jelentkeztek" - nyilatkozta Seiji Nishino, a Stanford Orvosi Egyetem Alvási és Cirkadián Neurobiológiai Laboratóriumának igazgatója. - "Sokan azt hiszik, egy pohárka ital segíthet az elalvásban, és ez kis mennyiségű alkohol esetében igaz is lehet, a bőséges alkoholfogyasztás azonban rontja az alvásminőséget és a pihenési funkciókat."

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Új lézeres kezelés segít a dúsabb hajkoronához

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +7 °C
Minimum: -2 °C

A Dunántúl legnagyobb részén és délkeleten napos idő valószínű, másutt viszont jellemzően borult, párás, ködös időre lehet számítani. A ködös tájakon szitálás előfordulhat. A délies szél az Észak-Dunántúlon élénk lesz, Sopron térségében erős széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 5 és 10 fok között alakul, a naposabb részeken mérhetjük a 10 fok körüli értékeket, míg a tartósan ködös, párás, borult tájakon 5 foknál is hidegebb maradhat az idő. Késő estére -1 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. Kifejezett fronthatás ma nem érvényesül, ezzel együtt a légkörben zajló melegedés melegfronti jellegű panaszokat válthat ki az időjárás-változásokra különösen érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra