Autoimmun betegség a narkolepszia?

Világszerte körülbelül 3 millió ember szenved narkolepsziában, azaz az alvás és az ébrenlét szabályozásának zavarában.

Ebben az állapotban hirtelen megjelenő álmosságtól, illetve elalvástól és más kellemetlen tünetektől szenvednek a betegek, ami lehetetlenné teszi normál életvitelüket. Ma nincs ismert gyógymód erre a betegségre, és az okairól is igen keveset tudni. Egy új kutatás azonban azt tételezi fel, hogy autoimmun betegségről van szó - számolt be a Medical News Today.

Yehuda Shoenfeld, az autoimmun betegségek specialistája, a Tel Aviv Egyetem professzora és munkatársai megtalálták azt az autoimmun folyamatot, amely a narkolepsziát kiválthatja. Szerintük a narkolepszia mutatja az autoimmun betegségek jellemzőit, így számukra egyértelmű, hogy autoimmun betegségként kell kezelni. A narkolepszia az esetek túlnyomó többségében 10 és 25 éves kor között jelenik meg, és egy életen át elkíséri a beteget.

A narkolepszia az alvás-ébrenlét szabályozásának egyik zavara. Legfőbb jellemzője az állandó fáradtság és álmosság érzés leküzdhetetlen nappali alvásrohamokkal. További tünetek lehetnek: a kataplexia - erős érzelmek által kiváltott izomtónus csökkenés -, az alvási paralízis, amikor félálomban a narkolepsziás mozgásképtelen marad néhány másodpercre, vagy a hipnagog hallucinációk, amikor az ébredés körüli időben komplex hallucinációkat él át. A tünetek mögött az alvás álomfázisának néhány pillanatos "soron kívüli" megjelenése áll. Tudjon meg többet, kattintson! A betegek a következő tüneteket mutatják: minden előzetes jel nélkül elalszanak, napközben a nap nagy részében igen álmosak, hallucinációik vannak, elkent vagy "maszatos" a beszédük, hirtelen megszűnik az izomtónusuk, időleges izomgyengeség (szinte bármely izomban), időleges mozgás-, illetve beszédképtelenség az elalváskor, illetve az ébredéskor.

A kutatók azt a folyamatot fedezték fel, amely az orexintermelő idegsejtek pusztulásának hátterében áll. Az orexin egy ingerületátvivő anyag (neurotranszmitter), amelynek kitüntetett szerepe van az alvás és az ébrenlét szabályozásában.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"A narkolepsziát sokáig genetikai betegségnek tartották, de mára kiderült, hogy a kiváltó okai környezeti hatások, mint például a nevetés vagy a stressz ." A betegség iránti fokozott kutatói érdeklődés akkor kezdődött, amikor 2009-ben Finnországban a H1N1 vírus elleni oltási kampánya után 16-szorosára nőtt a narkolepsziában szenvedők aránya. Az immunrendszer működéséhez kötötték a betegség kialakulását japán alváskutatók is, akik korábban találtak olyan antitesteket, amelyek megtámadják az orexintermelő idegsejteket - felborítva ezzel az alvás és az ébrenlét egyensúlyát.

A narkolepszia autoimmun betegség

Shoenfeld és munkatársai kimutatták, hogy a narkolepsziában szenvedő emberekben és állatokban csökkent mennyiségben termelődik az orexin. Ennek eredménye az, hogy az alvás és az ébrenlét összemosódik. Az orexinhiány okára keresték a választ, amikor azt feltételezték, hogy a háttérben állhat autoimmun folyamat is. Azonosították azokat az antitesteket, amelyek az orexintermelő sejteket károsítják. Az antitesteket egereknek adták be, amelyek a beavatkozás után fokozottan mutatták a narkolepszia tüneteit.

A kutatók szerint ez kellő bizonyíték ahhoz, hogy újradefiniálhassák a narkolepsziát mint autoimmun betegséget. A kutatás folytatásában azokat az agyterületeket szeretnék azonosítani a kutatók, ahol az orexintermelő sejteket meg tudják támadni az antitestek.

A tanulmány a www.medicalnewstoday.com oldalán jelent meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra