Éjszaka, miközben a testünk pihen, agyunk a napközben felgyülemlett érzelmek és emlékek feldolgozását végzi. Ha ezt sikerül befejeznie, reggel kipihenten ébredünk, agyunk pedig készen áll az új élmények befogadására és tárolására. Ha azonban rosszul aludtunk , agyunk nem tudja elvégezni az emlékek feldolgozását.
Az alváshiányra ezért úgy reagál a szervezet, mintha jeges vízbe zuhantunk volna, amikor is a testünk túlélő üzemmódba kapcsol, és a keringést a létfontosságú szervekre összpontosítja. Fáradtan az agyunk is a legfontosabb teendőkre koncentrál, és az olyan, működésünk szempontjából irreleváns tevékenységek, mint az emlékek tárolása vagy a megfelelő kommunikáció, háttérbe szorulnak. Emiatt pedig az alváshiány a párkapcsolatunkra is rányomhatja a bélyeget.
Érzelmeinkre is hatással van
Az alváshiány nemcsak az energiaszintünket, de az érzelmeinket is befolyásolja. Ilyenkor jellemzően türelmetlenebbek vagyunk, apró, más esetben jelentéktelennek gondolt dolgok miatt is felkapjuk a vizet. W. Christopher Winter neurológus szerint alváshiányos állapotban agyunk érzelmekért és emlékekért felelős területe nem működik megfelelően. A középső halántéklebenyben elhelyezkedő amigdala (amely az érzelmi reakciók feldolgozásáért és raktározásáért is felelős) emiatt kevesebb vagy éppen több neurotranszmittert szabadít fel a szükségesnél, ami miatt vagy túlreagáljuk, vagy észre sem vesszük a másik ember reakcióit. Legjobban a kisgyerekeken figyelhető meg ez a folyamat, akik már attól is sokkal nyűgösebbek, ha a délutáni alvásuk elmarad.
Ezek az érzelmi kilengések érthető módon a párkapcsolatunkra sincsenek jó hatással. A dolgot ráadásul tovább nehezíti, hogy saját magunkon jóval nehezebben vesszük észre a jeleket, ezért ha párunk szóvá teszi, sokszor igazságtalan kötekedésnek érezhetjük a megjegyzéseit, ami miatt még feszültebbek leszünk. Ezért ha legközelebb idegesebbek vagy szomorúbbak lennénk a megszokottnál, gondoljuk át, hogy mennyit aludtunk az éjszaka!
Beteggé tesz az alváshiány
A túl kevés alvás hosszú távon számos betegség - elhízás, diabétesz, depresszió , szívbetegségek - kialakulásában szerepet játszik, de már egy hagyományos megfázás esélyét is növeli. Egy megbetegedés pedig szintén elválaszthat minket a párunktól: egyrészt megfertőzni sem akarjuk, másrészt viszont betegen az emberek társaságára sem igazán vágyunk. Az alváshiány így ezen a téren is gondot okozhat a párkapcsolatban.
A kialvatlanság miatt a legtöbben figyelmetlenebbek, feledékenyebbek is lesznek, ha pedig elfelejtjük, hogy párunkkal estére programot szerveztünk, valószínűleg nem fog örülni neki. Ezen segíthet, ha közös naptárat vezetünk, amelybe felírjuk a saját, illetve a párunkkal tervezett programokat is. Így nemcsak egyszerűbb lehet leszervezni egy randevút, de biztosak lehetünk abban is, hogy nem feledkezünk meg róla.
Forrás: Time