Holland és brit kutatók 15 egészséges fiatal férfi normál és alváshiányos állapotban mért fehérvérsejtszámát összehasonlítva arra jutottak, hogy a nappalok és az éjszakák időciklusára érzékeny granulociták nagyobb számban voltak jelen a pihenés nélkülözésekor, elsősorban éjjel.
"További munkák tárhatják majd föl a molekulán belül lejátszódó folyamatokat, amelyek a jelenséget kiváltják. Az azonnali stresszválasz megismerése fejlődést hozhat a krónikus alváshiánnyal járó betegségek kezelésében" - nyilatkozta dr. Katrin Ackermann professzor, a kutatás vezetője. "Ha több adattal sikerül alátámasztani eredményeinket, megváltozhat a kapcsolódó kórképek terápiájának gyakorlata, illetve csökkenhet a foglalkozásból, például a váltott műszakban végzett munkából eredő egészségügyi kockázatok mértéke" - fűzte hozzá.
Korábbi tanulmányok az elégtelen mennyiségű és minőségű alvást olyan betegségek előfordulásának fokozásához társították, mint az elhízás, a diabétesz, illetve a magas vérnyomás. Arra is kitér a szakirodalom, hogy az alvás segít az immunrendszer egyensúlyának fenntartásában, így a pihenés nélkülözése zavarokat idézhet elő.
Jelen kutatás egy héten át napi nyolc óra alvás mellett vizsgálta a résztvevők fehérvérsejtszámát, akik legalább 15 percig tartózkodtak természetes fényben az ébredést követő másfél órán belül. Koffein, alkohol és gyógyszerek használata tilos volt az utolsó három napon. Mindezek hatására a megfigyelt személyek biológiai órája stabilizálódott, az esetleges korábbi alváshiányuk pedig jelentősen visszaszorult a laboratóriumi vizsgálat előtt.
A második szakaszban 29 órányi ébrenlét után történt vérvétel. "A granulociták azonnal válaszoltak az alváshiány okozta stresszre, éppen úgy, ahogy az más jellegű feszültség esetén történik" - mondta a rotterdami Erasmus Egyetemen tevékenykedő Ackermann professzor.