Az antibiotikum így hat az alvásra

Egérkísérletek igazolták, hogy a túlzott antibiotikum-használat az alvásra is káros hatással lehet.

Alvásunk minőségét számos dolog befolyásolhatja a minket ért stressztől a különböző keringési problémákig. A japán Tsukubai Egyetem kutatói egy friss tanulmányukban a táplálkozás és az alvás kapcsolatát vizsgálták. Egereken végzett részletes vizsgálatuk feltárta, hogy a baktériumok olyan mértékben képesek megváltoztatni a belek környezetét és tartalmát, ami végső soron befolyásolja az alvásunkat is.

Milyen betegségeket okoz az alvászavar? Mind a testi, mind pedig a mentális egészségünk szempontjából kulcsfontosságú a jó minőségű és elegendő mennyiségű alvás. Azok, akik valamilyen alvászavarral küzdenek, és a két feltétel közül legalább az egyik nem teljesül, ráadásul a probléma huzamosabb ideig fennáll, kezelés nélkül akár komoly szövődmények kialakulásával is számolhatnak. De pontosan milyen következményei lehetnek a különféle alvászavaroknak? Kattintson a részletekért!

Az alvásra is hatással vannak ezek a baktériumok

A kísérlet során a kutatók négy hétig egy olyan erős antibiotikum-koktélt adtak az állatoknak, amely a bélflórájuk baktériumait is károsította. Ezt követően összehasonlította az állatok béltartalmát a kontrollcsoportot jelentő állatokéval, akiket ugyanolyan étrenden tartottak, antibiotikumokat azonban nem kaptak. A kutatók az úgynevezett metabolitokat vizsgálták, amelyek az emésztésben résztvevő kémiai folyamatok termékei. A két csoport között jelentős különbségeket fedeztek fel, az antibiotikumokkal kezelt egerek bélrendszerében több mint 200 metabolit eltérő volt, mint a kontrolcsoportéban. Ezek közül 60 teljesen hiányzott belőlük, a maradék 140-nek pedig alacsonyabb volt a szintje az erős antibiotikumok hatására.

Az antibiotikumoknak az alvás minőségére is hatással lehetnek. Fotó: Getty Images
Az antibiotikumoknak az alvás minőségére is hatással lehetnek. Fotó: Getty Images

Ezután a kutatók megvizsgálták, hogy az alacsony szintű, vagy hiányzó metabolitok milyen szerepet töltenek be a szervezet működésében. Mint kiderült, a legtöbb érintett metabolit azoknak a neurotranszmittereknek az előállításában játszik fontos szerepet, amelyek az agysejtek közötti kommunikcióban jelentősek. Az antibiotikum-koktélt kapott állatokban a szerotonin is nagyon alacsony szintre zuhant vissza, illetve a B6-vitamin metabolitjai is hiányoztak, amelyek felgyorsítják a szerotonin és a dopamin neurotranszmitterek termelését.

Végül az egerek két csoportjának alvását is megvizsgálták. Az elemzés szerint az antibiotikumokkal kezelt, gyenge mikrobiomú állatok mélyalvásban tapasztalt REM-fázisa napközben (amikor az állatok kevésbé aktívak és többet alszanak) rövidebbek és gyakoribbak voltak, ami azt jelzi, hogy gyakrabban váltottak az alvás és ébrenlét szakaszai között, mint a kontrollcsoport.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Yanagisawa professzor úgy gondolja, hogy a szerotonin hiánya volt az oka az alvási rendellenességeknek. Ahhoz azonban, hogy az antibiotikum alvásra gyakorolt hatásait pontosan megértsék, további vizsgálatokra lesz szükség - tette hozzá.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra