Az elektromos berendezések miatt nem tudunk elaludni

Nem lehet úgy jót aludni, ha előtte az ember nagyon fényes dolgot nézeget - állítják amerikai kutatók. Egy új felmérés azt sugallja, hogy sokan vesztegetnek el értékes perceket az alvásidejükből, mert közvetlenül lefekvés előtt a telefonjuk, a tévéjük vagy a számítógépük elektronikus fényében időznek.

Néhány szakember azt javasolja, hogy lefekvés előtt egy órával már érdemes lejjebb csavarni a világítást, illetve tartózkodni az emailek olvasgatásától és a késő esti tévéműsoroktól.

"Az elalvás nem kapcsolóval működik. Nem merülünk álomba csak attól, mert a párnára hajtjuk a fejünket" - mondta Allison G. Harvey, a Kaliforniai Egyetem alvásspecialistája és pszichológus professzora. "Időbe telik, míg este elcsendesedünk és megnyugszunk. Erős fényviszonyok között esélyünk sincs ráhangolódni az éjjeli pihenésre."

A kutatás során 1.508 embert kérdeztek ki, 13 és 64 év közöttieket. A megkérdezettek 95 százaléka használ valamilyen elektromos berendezést (tévé, számítógép, videojáték vagy mobiltelefon) a lefekvés előtti órában, hetente legalább 5 alkalommal. A 30-64 év közöttiek nagyjából kétharmada gyakran tévézik, mielőtt elaludna, a fiatalabbaknak csak a fele. Ők inkább sms-eznek ebben az időszakban.

Egészségkvíz: hosszú életre számíthatsz, ha tudod erre a 10 kérdésre a választ

A gond az, hogy az alvás előtti erős fényinger megzavarhatja a bioritmust, elnyomhatja az alvást elősegítő, melatonin nevű hormon kibocsátását. De tényleg ennyire rossz az alvás szempontjából? Harvey szerint a felmérés ezt nem igazolja, de mégis azt gyanítja, hogy a fény jelenti a probléma gyökerét.

Dr. Matt Travis Bianchi, a bostoni Harvard Orvosi Egyetem alvásspecialistája szerint az alvás előtti fény kérdése bonyolult: nem minden fény hat egyformán a szervezet ciklusaira. Ráadásul mindenki másképp reagál ugyanannyi fényre. "Akadt egy-két betegem, akiket szinte megmérgezett a fény. Ha késő este erős fény érte őket, egyáltalán nem tudtak elaludni. Az ellenkezőjére is akadt már példa: vannak akik lámpafénynél vagy működő tévé mellett alszanak, és semmilyen problémájuk nincs."

Mit lehet tenni a jobb alvás érdekében? Harvey javasolja az elektronikus eszközök használatának kerülését. "Igyekezni kell egy nagyjából rendszeres ritmust kialakítani, reggel lehet erősebb fényt használni, este pedig tompábbat. Fontos a rendszeres testmozgás, és a lefekvés előtti 30-60 perces fokozatos lenyugvás."

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Új lézeres kezelés segít a dúsabb hajkoronához

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -2 °C

A Dunántúl legnagyobb részén napos idő valószínű, ettől keletre viszont jellemzően borult, párás, ködös időre lehet számítani. A ködös tájakon szitálás előfordulhat. Főként északnyugaton élénkülhet meg a déli szél, Sopron környékén egy-egy erős széllökés is előfordulhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet a naposabb tájakon 8 és 12 fok között alakul, de a tartósan ködös körzetekben ennél több fokkal alacsonyabb marad. A magasban beáramló hideg levegő a frontérzékenyek körében hidegfronti jellegű hatást fejt ki.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra