Az óraátállítás így borítja fel az éjszakánkat

Sokak számára jó hír, hogy az óraátállításnak köszönhetően vasárnaptól egy órával többet alhatunk. Az azonban már kevésbé örömteli, hogy a plusz pihenőidő testünk bioritmusára is hatással van.

Felborul a belső óránk

A tavaszi és az őszi óraátállítás közül az utóbbi kevesebb bajjal jár, ám szervezetünket így is befolyásolja. Ha ugyanis cirkadián ritmusunk , azaz szervezetünk belső működése valamilyen ok miatt felborul, akkor a megszokottól eltérő hormontermelődést eredményezhet, ami pedig sok kellemetlen és akár súlyos következményt is maga után vonhat. A legjellemzőbb ilyenkor jelentkező probléma az alvásritmus megváltozása.

Felborul a belső óránk
Felborul a belső óránk

Szervezetünk a plusz egy órát is megsínyli

Szervezetünk nem tud egyik napról a másikra átállni az új rendszerre. A nyári időszámítás életbe lépésekor sokan tapasztalják, hogy az elveszett egy óra hatására jó néhány napig, akár hétig is levertebbek, fáradtabbak, dekoncentráltabbak a szokásosnál. Ennek oka, hogy az egy óra mínusz miatt a szokásos felkelés időpontjában a fontos életfolyamatokat szabályozó rendszereink egy része, mint például egyes hormonok termelődése vagy a vércukorháztartás még a szervezet alvó állapotának szintjén van. Ahhoz, hogy ezek a folyamatok új napirendünkhöz igazodva beálljanak, néhány hétre is szükség lehet.

És ugyanígy az őszi óraátállítás is megzavarhatja belső ritmusunkat, hiszen a pontos idő ellenére belső időzítőnk egy órával korábban kelt majd fel bennünket, a korai kelés eredményeként estére hamar elfáradunk, a fáradtságot pedig csak fokozza a rossz idő és a sötétség.

Az altatók gyors és kényelmes megoldást jelentenek álmatlanság ellen, de sok a mellékhatásuk és függőséget okozhatnak. Szerencsére sok esetben nincs is rájuk szükség. Részletekért kattintson !

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Napokig tarthat szervezetünk átállása

Az átálláshoz pár napra, rosszabb esetben akár két hétre is szükségünk lehet. Bár indokolt esetben akár altatókat és antidepresszánsokat is szedhetünk, az alvászavarok elkerülése érdekében érdemes eleinte gyógyteákkal és gyógyhatású készítményekkel próbálkozni, ezzel párhuzamosan pedig kerülni a különféle élénkítőszereket és lehetőség szerint a stresszt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.