Cukorbeteg lehet az éjszakai műszaktól

A legújabb kutatás szerint a nap rossz időszakában túl keveset alvó, éjszakai műszakban dolgozó alkalmazottak a diabétesz és az elhízás megnövekedett kockázatának lehetnek kitéve.

A szaklapban megjelent tanulmány szerzői az eredmények tükrében intézkedéseket sürgetnek az éjszakai műszakos munkavégzés káros hatásainak csökkentése érdekében.

Kísérletükben 21 önkéntes életét szabályozták, étkezésüket és alvásidejüket is beleértve. Kiderült, hogy a normális alvással kapcsolatos változások következtében a szervezet nehezen tudta szabályozni a vércukorszintet. Néhány páciensben néhány hét alatt a diabétesz korai tünetei alakultak ki.

Az amerikai Brigham and Women's Kórház kutatói a műszakban végzett munka káros hatásait vizsgálták kontrollált környezetben. A 21 alany először 10 órát aludt éjszaka, ezt követően pedig három hétig felborították alvásukat és biológiai órájukat.

A napot 28 óra hosszúságúra nyújtották, hogy olyan hatást hozzanak létre, mint amit egy állandó időeltolódási zavarban szenvedő hosszú távú légi utazó tapasztal. A 28 órás napban a résztvevők 6,5 órát aludhattak, ami a normális napot figyelembe véve 5,6 órának felel meg. Félhomályos helyiségben tartózkodtak, hogy a természetes fény ne állíthassa helyre a biológiai órájukat.

A kísérlet e szakaszában a vércukorszint jelentősen megemelkedett az étkezés után és a nap "koplalási" időszakaiban. Az eredmények azt mutatták, hogy az alanyok szervezete kevesebbet termelt a vércukorszint szabályozásáért felelős hormonból, az inzulinból. Három alanyban olyan magas szintre emelkedett a vércukorszint az étkezés után, ami már prediabetikus állapotnak minősül. A szervezet lelassulása miatt megnőtt a testsúlygyarapodás kockázata is.

A kutatást vezető Dr. Orfeu Buxton elmondta, az eredmények megerősítik a korábbi tanulmányok arra utaló következtetéseit, melyek szerint a prediabetikus állapotban lévő személyek körében az éjszaka fennmaradó dolgozókban sokkal nagyobb valószínűséggel alakul ki az állapotból teljesen kifejlett cukorbetegség . A napi biológiai óra felborulása és a napközbeni elégtelen alvás miatt egyértelműnek látszik, hogy az elegendő alvás kulcsfontosságú az egészség szempontjából, és az optimális hatás érdekében éjszaka kell aludni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon többnyire zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra