Egy kutatás szerint egy epilepszia elleni gyógyszer segíthet megakadályozni, hogy az alvási apnoéban szenvedő betegek légzése átmenetileg leálljon - írja a The Guardian.
"Az obstruktív alvási apnoe szokásos kezelése egy olyan eszköz használata, amely egy arcmaszk segítségével fújja a levegőt az érintett légutaiba alvás közben. Sajnos sokan hosszú távon nehezen viselik el a CPAP készülékeket, ezért szükség van alternatív kezelési módok keresésére" - mondta Jan Hedber svéd kutató a vizsgálattal kapcsolatban, amelyben 300, alvási apnoéban szenvedő ember vett részt, akik nem használtak CPAP készüléket. Négy csoportra osztották őket, és háromféle erősségű szultiámot vagy placebót kaptak.
Rendszeresen ellenőrizték a résztvevők légzését, agyi és izomaktivitásukat, a szívritmusukat, az oxigénszintjüket alvás közben.
12 hét elteltével megállapították, hogy a szultiámot szedőknél akár 50%-kal kevesebb alkalommal állt le a légzés alvás közben, és magasabb volt a vérük oxigénszintje. A hatások a legnagyobb dózist kapók esetében voltak a legmarkánsabbak.
Hedner elmondta, hogy az eredmények alapján a szultiám hatékony segítség lehet az alvási apnoé kezelésére. Ugyanakkor nagyobb vizsgálatra van szükség a gyógyszer jótékony hatásainak megerősítésére, a hosszútávú használat következményeinek, és az esetleges mellékhatások feltárására.