A mély alvás a harmadik vagy negyedik alvásfázis. A fiatal felnőttek teljes alvásidejének 20 százalékát ennek a fázisnak kellene kitennie. A következő jelekből tudhatjuk, hogy ez nem teljesül.
Kimerülten ébredünk
Azok a felnőttek, akik nyolc órát aludtak és részük volt mély alvásban is, energikusan ébrednek. Ha ez a fázis elmarad, akkor fáradtan és kialvatlanul indul a nap. Ennek hátterében az áll, hogy szervezetünk a mély alvásban regenerálja magát. Ekkor történik az anyagcsere- és szöveti regeneráció, ami segít, hogy feltöltődve ébredjünk.
Nem tudunk megfelelően gondolkodni
Mély alvásunk felel mentális erőnk karbantartásáért is. Ha ez az alvásfázis elmarad, gondolkodásunk lelassul, illetve kevésbé leszünk kreatívak. Sőt, akár úgy is érezhetjük, hogy képtelenek vagyunk rendezni a gondolatainkat.
Harapós kedvünkben vagyunk
A koncentrációzavarok mellett intő jel lehet, ha sokkal könnyebben kapjuk fel a vizet, illetve ingerlékenyebbé válunk, mint általában. Ez is azt jelezheti, hogy valami nem stimmel az éjszakai pihenésünkkel.
Lassuló reakcióidő
Ha a megszokottnál lassabb a reakcióidőnk - például vezetés közben -, akkor könnyen lehet, hogy jobb minőségű éjszakai pihenésre lenne szükségünk.
Memóriazavarok
A reakcióidő romlásával együtt járhatnak memóriazavarok is. Ha nem emlékszünk, hol hagytuk a kulcsunkat, illetve melyik napra egyeztettük a következő összejövetelt a családdal, akkor kezdhetünk arra gyanakodni, hogy a mély alvás hiánya lehet a ludas a dologban.
Betegnek érezzük magunkat
Mint azt fentebb már említettük, a mély alvásnak fontos szerep jut a test regenerációs folyamataiban: ilyenkor történik a szövetek és az izmok helyreállítása, valamint az immunrendszer megerősítése is. Ha nem érezzük jól magunkat, előfordulhat, hogy éjszakánként nem tudunk belépni a mély alvás fázisába.
Forrás: bustle.com