"Akiknek bizonyos cselekvések - például szeszes ital fogyasztása vagy gyógyszer bevétele - szükséges a nyugodt alváshoz, valójában inkább megzavarják ezt a folyamatot. Ezek az alváshoz kapcsolódó téves hiedelmeken alapulnak, mivel az érintettek elhiszik, hogy ezek nélkül képtelenek álomba szenderülni" - nyilatkozta Heather Hood, a Ryerson Egyetem PhD-hallgatója.
A fiatal kutató az egyetem Alvás- és Depressziólaboratóriumának dolgozójával, dr. Colleen Carney-vel és egy tanulótársával, Andrea Harrissal együtt végezte el a vizsgálatát. 397 egyetemistát kérdeztek ki az alvás előtti rutinjukról, az úgynevezett "biztonságot adó cselekedeteikről", és arról, hogy ezek mennyire fontosak számukra a nyugodt pihenéshez. Arról is kérdezték őket, hogy mennyire félnek attól, hogy a nem elegendő alvás hatására fáradtak lesznek napközben.
Minél rosszabb alvó volt valaki, annál több ilyen cselekedetre volt szüksége a pihenéshez. A jó alvók általában nem gondoltak semmi különlegesre, egyszerűen csak elaludtak. "Az alvászavarban szenvedőknek rengeteg energiájukba telik, amíg tényleg képesek kipihenni magukat. Minél több dologra van szükség az elősegítése érdekében, annál kevésbé lesz sikeres a folyamat" - mondta el Carney.
A szakember szerint a kognitív viselkedésterápia jelentheti a megoldást a problémára. Ezen megtanítják a résztvevőket, hogyan vehetik fel a harcot a kényszeres cselekedetek ellen, hogyan győzhetik le az eléjük tornyosuló pszichológiai akadályokat, és olyan szokásokkal ismerkedhetnek meg, amelyek valóban a jó alvást segítik elő.
A tanulmány a Behavior Therapy című folyóirat decemberi számában jelent meg.