Hajlamosabb a gyulladásokra, aki rosszul alszik

A nyugodt, pihentető éjszakai alvás nemcsak krónikus betegségeket segíthet megelőzni, de a stresszt is könnyebben, hatékonyan kezelhetjük, ha jól alszunk.

Az alvásproblémákkal küszködő idős emberek a felgyülemlett stressz miatt hajlamosabbak a fizikai és mentális betegségekre, ráadásul gyulladások is könnyebben alakulnak ki a szervezetükben, amely a korai elhalálozás egyik rizikófaktora - állítják a Rochesteri Egyetem Orvosi Karának kutatói.

"Eredményeink bebizonyítják, hogy a kielégítő alvás nem csupán a fizikai és szellemi egészség elengedhetetlen előfeltétele, hanem megelőzi a gyulladások által okozott problémákat is. Ez azt jelenti, hogy az elégtelen éjjeli pihenés az egészséges emberek esetében is csökkenti a stresszre adott pszichológiai immunválasz hatékonyságát" - mondta el Kathi L. Heffner, az egyetem pszichiátriai tanszékének munkatársa.

A kutatásba 45 nőt és 38 férfit vontak be, akiknek az átlagéletkora 61 év volt. Mindannyiuk mentális képességeit felmérték, majd alvási szokásaikról, gyógyszerfogyasztásukról, stressz-szintjükről és arról kérdezték őket, hogy mennyire érzik magukat magányosnak. Valamennyien egészségesek voltak, ám 27 százalékuk rossz alvónak számított.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kísérlet napján több próbát végeztek el velük a memóriájukkal és a verbális képességeikkel kapcsolatban. Előtte és utána vért vettek tőlük, amelyből az interlukin-6 (IL-6) nevű, a gyulladást jelző fehérje szintjét állapították meg.

A rosszul alvók magányosabbnak és feszültebbnek bizonyultak az átlagosnál. A kísérlet előtt vérük IL-6 szintje nem különbözött a többiekétől, a végére azonban igen, főleg, ha időközben nagy stressz érte őket: ez esetben a kár az átlagérték négyszerese is lehetett. Az eredmények további kiértékelése során azt is felfedezték, hogy az IL-6 szint nem állt közvetlen összefüggésben a feszültséggel és a magányossággal, kizárólag a rossz alvással.

"Meglepve tapasztaltuk, hogy a rossz alvók semmivel sem teljesítettek gyengébben a teszteken, mint a többiek. Igaz, feszültség hatására rosszabb hangulatba kerültek, de a kedvből nem lehet megjósolni a gyulladások kockázatát" - magyarázta Heffner.

Az évek múlásával az immunrendszer egyre gyengül, a sok gyulladás pedig megnöveli a szív- és érrendszeri megbetegedések, a cukorbetegség és bizonyos pszichiátriai problémák megjelenésének valószínűségét. Egyelőre keveset tudunk az alvás minősége és a keringési rendszer összefüggéseiről, ám az eredmények segíthetnek az álmatlanság negatív következményeinek elkerülésében.

"Nagyon sok idős ember szenved ettől a problémától. Pedig nem törvényszerű, hogy aki idős, az már nem alhat egy jót. Segíteni kell az alvászavarok leküzdésében, így megmenekülhetünk a következményektől" - mondta Heffner.

A tanulmány az American Journal of Geriatric Psychiatry című folyóiratban jelent meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra