Egyre több a kialvatlan, nap közben is álmos ember, és a tinédzserek sem alszanak eleget - derült ki az Alvás Világnapja alkalmából, 18 565 fő megkérdezésével készült internetes felmérésből.
A magyarok alvási szokásairól készült adatokat a tavalyi, hasonló felmérés adataival is összehasonlították: eszerint 3 százalékkal nőtt azoknak az aránya, akik állandó alvásproblémákkal küzdenek. Idén később fekszünk és korábban kelünk, így összességében kevesebbet alszunk, mint 2009-ben. Hétköznap minden második ember 9 és 11 óra között tér nyugovóra, és minden negyedik kel 7 óra után, a legtöbbünknek azonban már reggel hat előtt elkezdődik a nap.
A felmérésből az is kiderült, hogy a magyarok közel fele vállal pluszmunkát, és ez az alvási szokásaikra kifejezetten rossz hatással van: a heti 40 óránál többet dolgozók 67 százaléka ébred fáradtan reggelente, és 90 százalékuk kifejezetten stresszesen zárja a napot, nehezebben tud elaludni.
Különösen aggasztó a tizenévesek alvási szokásainak vizsgálata során kapott adat: a fiatalok több mint háromnegyede kialvatlan, ébred reggelente fáradtan. Ez pedig a teljesítőképességükre, az iskolai eredményeikre is hatással van, sőt, a nem megfelelő alvás következményei között a betegségeket és a depressziót is megtalálhatjuk.
"Jól, pihentetően aludni tudni kell, enélkül nincs egészség. Sok esetben apró életmódbeli változtatásokkal is jelentősen javulhat alvásunk minősége” – mondta Nagy Gyöngyi, a felmérést végző naturhome.hu alvástanácsadója. "Vannak azonban olyan tünetek, melyekkel érdemes orvoshoz, szakemberhez fordulni."