Így éljük túl az óraátállítást!

Az óraátállításra mindannyian máshogy reagálunk, de az biztos, hogy a biológiai óránk és az egészségünk is megérzi. Egyes tanulmányok szerint a nyári időszámításra való áttérés első néhány napjában kimutathatóan magasabb a közlekedési balesetek és a szívinfarktusok száma.

Kikészíti a testünket az óraátállítás

Míg ősszel hetekig az az érzetünk, hogy egy órával többet alszunk, tavasszal ennek pont az ellenkezője igaz amiatt, hogy korábban találnak meg a reggelek.

Újra át kell állítani az órákat 2018. március 25-én (vasárnap) a nyári időszámítás kezdete miatt hajnali 2-ről 3-ra kell állítani az órákat , azaz veszítünk egy órát. A nyári időszámítás március utolsó vasárnapjától október utolsó vasárnapjáig tart.

A fáradtság negatív hatással van a teljesítményünkre és a koncentráció képességünkre, ez már nem új. Az viszont meglepő lehet, hogy akár már egy óra különbség is fennakadásokat okozhat szervezetünk kiegyensúlyozott működésében.

Megnő a szívinfarktusok száma

Egy svéd tanulmány szerint a szívinfarktusok száma nő a nyári időszámításra való áttérés első három napjában és csökken az őszi átálláskor. Emellett a közlekedési balesetek száma is magasabb a tavaszi óraátállítás utáni hétfőn egyértelműen a fáradtság miatt. És bár mindannyian máshogy reagálunk a kedvezőtlen változásra, néhány dolog a legtöbbünkre jellemző. Ilyen például, hogy sokkal nehezebben kelünk fel az első hétfő reggel, még akkor is, ha a megszokott időben fekszünk le vasárnap este.

Jobban megvisel minket a tavaszi óraátállítás, mint az őszi, óraátállítás tavaszi napéjegyenlőség fáradtság szívinfarktus alvászavarok nyári időszámítás
Jobban megvisel minket a tavaszi óraátállítás, mint az őszi

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Különösen a gyermekek érezhetik magukat levertebbnek, vagy akár ingerültebbnek még napokkal az átállás után is.

Néhány tipp, hogy a lehető legkevésbé "fájjon" az óraátállítás :

  • Készüljünk fel rá! Állítsuk egy kicsivel korábbra az ébresztőt már az előző pénteken és szombaton is, ez kicsit könnyebbé teheti a hétfő reggelt. A gyermekeinket pedig már egy héttel az átállítás előtt dugjuk ágyba korábban minden nap.
  • Kezdjük egy tartalmas és egészséges reggelivel a napot! Ezzel azt üzenjük a szervezetünknek, hogy elindult a nap, még ha időben előbbre is vagyunk.
  • Ha napos idő van, használjuk ki! A napfény segít a biológiai óra helyreállításában és közérzetünkön is jelentősen javít.
  • Iktassunk be egy húsz perces szundikálást délutánonként. Már ennyi is elég, hogy frissebbnek érezzük magunkat.
  • Ragaszkodjunk a hét-nyolc órás rendszeres alváshoz. Ennyire ugyanis legalább szükségünk van ahhoz, hogy jól teljesítsünk.
  • Az elalvás és ébredés idejét ne változtassuk! Lehetőleg azonos időben menjünk ágyba minden este és keljünk fel másnap reggel.
  • A mozgás most is a legjobb barátunk. Mozogjunk mindennap, még egy kiadós séta is hatékonyabb alvást eredményezhet. Arra azonban figyeljünk, hogy lefekvés előtt két órával már ne végezzünk megerőltető testmozgást.
  • Száműzzük a koffeint és az alkoholt, nem is beszélve a cigarettáról. A kávéban, teában, üdítőkben és csokoládéban található koffeintől csak rosszabbul alszunk, és kevésbé kipihentnek érezzük magunkat. Ugyanez igaz a kiadós vacsorára is, lefekvés előtt három órával pedig már semmit se együnk.
  • Adjuk meg a módját az alváshoz készülődésnek. A rituálé része lehet az olvasás, pihentető zene hallgatása vagy egy forró illatos fürdő.

Forrás: timeanddate.com , bettersleep.org

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra